Unikátní nálezy ježovek z Francie
V našem obchodě nově naleznete fosílie druhohorních mořských ježovek rodu Acrosalenia hemicidaroides ze střední jury. Fosílie jsou unikátní v tom, že ukazují pospolu jak samotné schránky (těla) ježovek, tak i jejich ostny, což bývá velice vzácné. Ve většině případů se totiž nachází pouze samotné ostny nebo samotné schránky. Ostny jsou na vzorcích v hojné míře "rozházené" kolem ježovek, na některých některých vzorcích jsou ostny zachovány i v původní poloze, tedy ještě spojené se schránkou ježovky.
Ježovky rodu Acrosalenia žily v druhohorách, zhruba před 160 miliony lety. Zatímco po souši chodili obří dinosauři, tyto ježovky obývaly mělká písčitá a kamenitá moře poblíž břehů, kde se živily vyhledáváním rostlinných a živočišných zbytků na mořském dně. Acrosalenia patří mezi pravidelné ježovky, její tělo je pětičetně symetrické podle vertikální osy. Na spodní (břišní straně) měly tyto ježovky kousací ústrojí (tzv. Aristotelovu lucernu), kterou drtily potravu. K pohybu jim sloužily velmi dlouhé ostny, které dosahovaly délky kolem 5-10cm, zatímco samotná schránka ježovky byla poměrně drobná (o velikosti 1-2 cm). Kromě dlouhých (motorických) ostnů schránku ježovky pokrývala ještě druhá sada krátkých ostnů o délce kolem 5-10 mm.
Nález pochází z východní Francie z okolí města Neufchateau, kde lze nalézt výchozy těchto vápencových vrstev jurského stáří. Tyto vrstvy představují fosilní plážové písky, případně přeplavený materiál z hlubších partií mořských břehů, díky čemuž je hornina v příslušných vrstvách složena pouze z navrstvených ostnů nebo schránek ježovek. Naše nálezy byly uskutečněny souhrou náhod při stavebních pracech v této lokalitě a lze se jen stěží domnívat, že v budoucnu bude možné tyto nálezy zopakovat. Naši nabídku již vypreparovaných vzorků ježovek naleznete zde

Obrázek: ježovky rodu Acrosalenia na hornině