Meteorit Sikhote-Alin
Meteority Sikhote-Alin (sichotalinský meteorit) jsou kovové meteority náleící do IIAB skupiny. Sikhote-Alin byl největí pozorovaný dopad kosmického tělesa na zemský povrch v novodobé historii. K dopadu dolo v roce 1947 ve východní Sibiři v pohoří Sikhote-Alin (kraj Primorye, poblí města Luchegorsk). elezný meteorit o váze zhruba 90 - 100 tun explodoval v atmosféře necelých 6 km nad zemským povrchem, díky čemu dolo ke spadu velkého mnoství úlomků na poměrně malém území o rozloze cca 1,3 km2. Úlomky meteoritu mohly být sbírány prakticky ihned po dopadu, proto nejsou postieny korozí povrchu jako jiné meteority, které v zemi leí tisíce let. Tyto meteority jsou vzácnou ukázkou neporuených původních tvarů, ve kterých elezo dopadá z kosmu na zemský povrch (nachází se ve dvou typech - ostrohranné rapnely a zaoblené masivní kusy).

Největí z kráterů v Sikhote-Alin s průměrem 26m a hloubkou 6m pořízený vyetřovací skupinou
krátce po dopadu meteoritu. Vlevo dole na fotografii je zachycena postava sovietského důstojníka.
Historie
Impakt kosmickho tělesa v Sikhote-Alin se dá povaovat za vůbec největí pozorovaný dopad kosmického tělesa v historii lidstva, protoe se odehrál ve dne a byl viděn velkým mnostvím svědků. Po dlouhé roky vak byla událost v Sikhote-Alin zahalena tajemstvím. Meteorit si toti pro svůj dopad nevybral tastnou dobu ani místo. K události dolo dopoledne v 10:30h 12.2.1947 ve východním Sovietském Svazu. Svědci popsali světelný objekt jasnějí ne slunce padající z nebe ve strmém úhlu k zemi, doprovázený kouřovou stopou, která na nebi zůstala viditelná jetě několik hodin. Objekt těsně nad obzorem explodoval v doprovodu oslňujícího záblesku. Následně byl cítit otřes země v zápětí doprovázený ohluující ránou. Hluk z exploze bylo moné slyet prý a v Londýně. Na místo byl sovietskou vládou ihned vyslán vyetřovací tým. Vyetřovatelé v sibiřské tajze nalezli malou oblast o průměru ne větím ne 500m, kde pozorovali velké mnoství malých kráterů o průměru desítek cm a několika metrů (největí z nich měl v průměru 26 metrů). Vude kolem bylo moné nalézt ostré kovové střepiny, které byly zasekány i ve stromech. Některé kusy eleza měly váhu několika tun. Vyetřovací skupina vyhodnotila jako nejpravděpodobnějí vysvětlení střelu vysalnou ze západního Sovietského Svazu. V té době (v roce 1946 a 1947) toti bylo zaznamenáno více obdobných záhadných dopadů neznámých hořících těles, avak ty nebyly tak dobře pozorovány. K závěru vyetřování také napomohla nesprávná informace o trajektorii objektu. Meteorit se pohyboval od sevorovýchodu k jihozápadu, přičem v dokumentaci vyetřování bylo uvedeno, e objekt přiletěl ze severozápadu. V současné době není pochyb o tom, e v 12.února 1947 byl nad pohořím Sikhote-Alin pozorován bolid (jasný meteorit viditelný i za dne), jeho pozůstatky dopadly na zemský povrch.
Malba - vyobrazení události jedním z obyvatel poblí Sikhote-Alin.
Sloení a klasifikace meteoritů ze Sikhote-Alin
Klasifikace: IIAB skupina, krystalová struktura oktaedrická, zastoupení prvků: Ni 5,9%, Co 0,42%, P 0,46%, S 0,28%, stopová mnoství Ge a Ir.
Původní kosmické těleso se dá označit za elezný meteoroid průměrné velikosti, jeho váha byla odhadnuta na 90-100 tun (odpovídá kouli o průměru cca 3,5m). Po průletu atmosférou se zachovalo cca 70 tun materiálu, který dopadl roztřítěný na zem. Meteorit padal k zemi rychlostí asi 14km/s a ve výce 5,6 km nad zemí explodoval za vzniku nespočetného mnoství úlomků o různých velikostech. Úlomky se nacházejí ve dvou tvarových typech. Prvním tvarovým typem jsou masivní zaoblené kousky kovu (podobné jako u jiných kovových metoritů) které prodělali termickou ablaci - natavení a odhoření povrchu po průletu atmosférou. Druhým typem jsou tzv. rapnely (střepiny), co jsou ploché ostrohranné a různě pokroucené plíky bez známek odhoření povrchu. Tyto tvary jsou důsledkem roztřítění (exploze) meteoritu v nízké výce nad zemí. rapnely vznikly "za studena" kdy studená část kovu v jádře meteoritu byla roztřítěna rázovou vlnou při výbuchu meteoritu. rapnely se často nacházeli zasekané v hlíně a ve dřevě stromů.
Odkazy:
Oblast Sikhote-Alin
meteorit Sikhote-Alin
Š Mgr. Jan Stehlík
Vekeré materiály zveřejňované na webu minerals-fossils.cz podléhají autorským právům a jsou určeny výhradně návtěvníkům webu pro jejich soukromé vyuití jako zdroj informací. Jakákoli dalí presentace, reprodukce, distribuce, nebo jiné pouití materiálů pro výdělečné účely na jiných internetových stránkách nebo v titěné formě je moné pouze s výhradním svolením autora.