Meteorit Canyon Diablo
Meteority nazývané jako Canyon Diablo jsou ve skutečnosti úlomky asteroidu, který dopadl v Arizoně před 20 - 50 tisíci lety. Přesto je železo z Canyon Diablo běžně označováno za železný meteorit náležící svou klasifakcí do IA skupiny. Tyto meteority mají svůj původ v Barringerově kráteru v Arizoně. Svůj název dostaly podle nedalekého kaňonu Canyon Diablo, který se nachází asi 5 km od kráteru.
Barringerův kráter
Barringerův kráter je jedním z mála perfektně zachovalých kráterů na světě. Je to vůbec první spolehlivě identifikovaný kráter vytvořený dopadem asteroidu. Kráter se nachází ve státě Arizona asi 60 km od města Flagstaff. Jeho vznik je datován zhruba před 20 - 50 tisíci lety, průměr kráteru je 1,5km a dosahuje hloubky asi 200m.

Barringerův kráter, Coconino Country, Arizona, USA
Historie
Meteority canyon diablo byly v dávné minulosti využívány indiány jako zdroj železa pro výrobu nástrojů. Přestože indiáni neznali pravý (meteorický) původ železa, věřili, že místo kolem kráteru a samotný kaňon jsou spojené s neznámými temnými silami a jsou prokleté, odtud tedy patrně pramení název Canyon Diablo (ďáblův kaňon).
V novověku se meteority z Barringerova kráteru dostali ve známost zhruba od roku 1890, kdy začaly být vyhledávány a prodávány sběratelům a do muzeí po celém světě. Samotný kráter dostal jméno podle geologa Daniela M. Barringera, který se domníval, že hluboko v kráteru zůstala ukryta nějvětší část asteroidu, který by mohl být průmyslově těžen jako slitina železa a niklu. Samotný asteroid, který kráter vytvořil, totiž musel vážit asi 70,000 tun, přičemž v okolí kráteru bylo sběrateli doposud nalezeno cca 30 tun meteoritů. Dalších 8,000 tun kovu se patrně nachází rozptýleno v podobě prachu kolem kráteru. Barringer se tedy domníval, že v kráteru je ukryto ložisko čistého kovu o zásobách až 60,000 tun. Počínaje rokem 1903 investoval asi 600, 000 dolarů do průzkumných vrtů, kterými se snažil najít velkou železnou masu, tedy samotný zbytek asteroidu. Průzkumné práce však nikdy významnější akumulaci kovu nepotvrdily. Pozdější výzkumy se přiklánějí k teorii, že vlivem vysoké energie dopadu se větší část kovové hmoty odpařila. Jediné významnější zbytky asteroidu se nachází ve valu a širším okolí kráteru právě ve formě masivních úlomků železa, které označujeme jako meteorit Canyon Diablo.
Složení meteoritů Canyon Diablo
Jedná se o železný meteorit (ve skutečnosti úlomky jádra asteroidu) náležící do IA skupiny s oktaedrickou krystalovou strukturou.
Významným minerálem, který se ve slitině vyskytuje je troilit (FeS), který může tvořit až 8% meteoritu. Ve slitině vytváří izolované domény o průměru až 50mm. Troilit z Canyon Diablo je používán jako standard izotopů síry (standard CDT), který je využíván v izozopové geochemii pro širokou řadu výzkumů.
Zastoupení prvků: Ni 7,1%, Co 0,46%, P 0,26%, C ±1%, S ±1%, Ga 80ppm, Ge 320ppm, Ir 1,9ppm.
Odkazy:
Barringerův kráter
meteorit Canyon diablo
© Mgr. Jan Stehlík
Veškeré materiály zveřejňované na webu minerals-fossils.cz podléhají autorským právům a jsou určeny výhradně návštěvníkům webu pro jejich soukromé využití jako zdroj informací. Jakákoli další presentace, reprodukce, distribuce, nebo jiné použití materiálů pro výdělečné účely na jiných internetových stránkách nebo v tištěné formě je možné pouze s výhradním svolením autora.