Meteorit Campo del Cielo
Meteorit nazývaný Campo del Cielo je elezný meteorit s oktaedrickou strukturou chemicky náleící k I skupině. Jedná se o fragmenty velkého elezného meteoritu, který se pravděpodobně roztřítil v atmosféře a jeho úlomky dopadly v severní Argentině před 4,000 a 6,000 lety. Meteorický spad na zemi vytvořil dopadové pole s mnoha meními krátery (největí z nich má v průměru 115 m). Úlomky meteoritu Campo del Cielo mohou dosahovat poměrně značných velikostí. Běné jsou kusy o váze kolem 0,5 - 1 kg, největí nalezený kus vak váí 37 tun.

Obrázek: meteorit Campo del Cielo o váze cca 800g
Dopadové pole Campo del Cielo
Lokalita nálezů meteoritů Campo del Cielo se nachází v severní Argentině na hranici provincií Gran Chaco a Santiago del Estero. Dopadové pole má tvar elipsoidu o rozměrech 3 x 20 km. Jedná se o plochý polopoutní terén, který je ideální pro vyhledávání meteoritů. Neobvyklý výskyt velkých kusů eleza znali ji indiáni obývající v minulosti tuto oblast a patrně byli i přímými svědky dopadu meteoritu. V jejich legendách se praví, e před 5,000 lety se z nebes sneslo elezo. Název Campo del Cielo pochází ze panělského překladu indiánského Piguen Nontralta co znamená nebeské místo nebo také místo ráje. Obrovský meteorit padající pod mělkým úhlem se musel v atmosféře roztřítit (obdobně jako meteorit v Sikhote-Alin na Sibiři) a vytvořil dopadové pole o rozměrech 3 x 20 kilometrů s mnoha meními krátery, ze kterých se do dnení doby zachoval pouze zlomek. Spolehlivě bylo identifikováno 12 kráterů (podle některých zdrojů 26 kráterů), kde největí z nich má průměr 115 x 90m o hloubce asi 10m. V době dopadu fragmentů meteoritu jich vak museli být stovky nebo tisíce. V současné době není celé dopadové pole zcela identifikováno, protoe se stále objevují nová místa s nálezy meteoritů Campo del Cielo. Nově objevená lokalita v provincii Chaco je označována New Campo del Cielo, která ovem náleí k původnímu poli Campo del Cielo. V několika kráterech byly nalezeny zbytky dřeva z doby dopadu, ze kterých bylo určeno stáří pomocí radiokarbonové metody. Byly zkoumány 2 vzorky, které poskytly stáří 5800 a 3950 let, co se shoduje s legendami indiánů, kteří říkají, e elezo spadlo z nebe před 5000 lety.
Historie
V novodobé historii lidstva byly eleza z Campo del Cielo poprvé popsány roku 1576, kdy se paněltí konkvistadoři kolonizující Argentinu dozvěděli od domorodých indiánů o elezu pocházejícím z nebe, ze kterého indiáni vyráběli zbraně. Vyslaná průzkumná expedice v oblasti Campo del Cielo opravdu nala v jednom z kráterů několik meteoritů, avak místo povaovali za oputěný elezný důl. Nález v té době nebyl povaován za důleitý a byl na dlouhou dobu zapomenut. Později v letech 1774 se panělé začali opět zajímat o záhadné kusy eleza v domění, e jse o tříbrnou rudu. Dalí průzkumná expedice objevila obří kus eleza vyčnívající ze země. Tehdy se průzkumníci domnívali, e jde o výchoz íly elezné rudy magmatického původu. elezo dostalo název Meson de Fierro (velký elezný stůl). V roce 1778 byla na místo vyslána dalí expedice, která měla prozkoumat záhadný nález. Za pouití výbunin byla odstarněna okolní zem a ukázalo se, e elezo není součástí rudní íly, ale e se jedná o jeden solitérní kus. Váha kamene byla odhadnuta na 14 - 18 tun a jeho původ byl spojován s magamtickou erupcí. elezný kámen byl ponechán na místě jako neuitečný a nikdy u nebyl znovu nalezen. Přesto expedice odeslala několik vzorků do Královské vědecké společnosti v Londýně, kde byly vzorky analyzovány jako slitina eleza a niklu a označeny za elezo meteorického původu. V 19. století byla oblast systematicky prohledávána a z této doby pochází nálezy velkého mnoství meteoritů z Campo del Cielo. Ve 20. století byly uskutečněny nálezy těch největích meteoritů, mezi které patří El Toba 4,2 tuny (rok 1923), El Taco 2,0 tuny (1962), Las Viboras 3,12 tuny (1967) a největím nalezeným kusem je El Chaco váící 37 tun. El Chaco byl nalezen v hloubce 5 m pod zemí v roce 1969, ale teprve v roce 1980 byl úspěně vyprotěn ze země. Jedná se o druhý největí kus meteoritu nalezený na Zemi. Samotný meteorit Campo del Cielo s váhou vech úlomků přesahujících 100 tun je povaován za patrně nejtěí identifikovaný meteorit dopadlý na zemský povrch.
Sloení a klasifikace meteoritů z Campo del Cielo
Meteorit Campo del Cielo je elezný meteorit s okatedrickou krystalovou strukturou svým sloením náleícím do I skupiny. Zstoupení prvků: 6.68% Ni, 0.43% Co, 0.25% P, 87 ppm Ga, 407 ppm Ge, 3.6 ppm Ir
Š Mgr. Jan Stehlík
Vekeré materiály zveřejňované na webu minerals-fossils.cz podléhají autorským právům a jsou určeny výhradně návtěvníkům webu pro jejich soukromé vyuití jako zdroj informací. Jakákoli dalí presentace, reprodukce, distribuce, nebo jiné pouití materiálů pro výdělečné účely na jiných internetových stránkách nebo v titěné formě je moné pouze s výhradním svolením autora.