METEORITY - ZÁKLADNÍ DRUHY A JEJICH SLOŽENÍ
Meteorit je kosmické těleso, které přežilo průlet atmosférou a dopadlo na zemský povrch. Meteority mohou pocházet z velmi vzdálených míst vesmíru a stáří jejich vzniku je zpravidla větší, než stáří jakýchkoli pozemských hornin. Meteority svým vzhledem mohou připomínat běžné kameny, ale jejich složení a struktura je od pozemských hornin značně odlišná. Meteority dělíme do dvou velkých skupin. Nejčastější meteority dopadlé na zemský povrch (patrně celých 95%) jsou meteority chondritické, které se skládají z chondritické hmoty. Menší skupinu, tedy zbylých 5% tvoří meteority achondritické, mezi které patří úlomky hornin nebo železa pocházející z vetších kosmických těles (povrchu planet či asteroidů).
Chondritické meteority (chondrity) se skládají z jakési primitivní hmoty, která se ve sluneční soustavě vyskytovala v době před 4,56 miliardami let. Ve své podstatě se jedná o vesmírný prach a plyny, které byly rozptýlené v kosmickém prostoru a ze kterých se v následných etapách formovala větší kosmická tělesa (planety, planetky a asteroidy). Kosmický plyn a prach, který se nacházel v blízkosti slunce a nebo který byl zasažen erupcemi horkých slunečních plynů byl přetaven do drobných (cca 0,5 - 2 mm velkých) kuliček, které označujeme jako chondruly. Vlivem gravitační přitažlivosti se chondruly spolu s kosmickým prachem a plyny shlukovaly a stmelovali do větších mas hmoty. Takto vzniklou hmotu označujeme jako hmotu chondritickou. Tato hmota z hlediska zvého chemického složení representuje průměrné zastoupení chemických prvků ve vesmíru. Kdybychom zprůměrovali chemické složení slunce a všech těles ve sluneční soustavě, získali bychom chondritickou hmotu. Díky tomu jsou chondritické meteority klíčem k řešení otázek z jaké hmoty vznikl vesmír a jaké je složení ostatních kosmických těles. Stáří veškeré chonditické hmoty (všech chondritických meteoritů) spadá do období před 4,56 milirdami let. Zbytky chondritické hmoty putují dodnes vesmírem a každodenně dopadají na povrch naší planety.

Obrázek: chondritický meteorit Obrázek: řez chondritickým meteoritem
Meteority achondritické (achondrity) jsou podstatně vzácnější než chondrity, mohou mít různé složení a strukturu. Achondrity jsou tvořeny tzv. diferencovanou (oddělenou) hmotou, ze které se skládají větší kosmická tělesa. V ranných stádiích tvorby sluneční soustavy se částice prapůvodní nediferencované hmoty (kosmických plynů a prachu) vlivem gravitační přitažlivosti shlukovaly ve větší celky a postupem desítek milionů let se zformovaly v planety a další kosmická tělesa. Hmota v takto velkých tělesech se již v průběhu jejich vzniku začala diferencovat - oddělovat na těžší prvky (železo, nikl, kobalt, platinové kovy), které klesaly do jádra a lehčí prvky (zejména křemík, kyslík, alkalické kovy), které vytvořily silikátové horniny pláště a kůry. Tyto materiály mohou dopadat z kosmu na zemský povrch ve formě meteoritů, ovšem takové meteority jsou podstatně vzácnější než chondrity. K rozptýlení úlomků diferencované hmoty do kosmického prostoru může dojít při vzájemné srážce větších kosmických těles (kolize dvou asteroidů) nebo může být vyražena z povrchu planet při dopadu meteoritu na povrch planety. Většina diferencovaných meteoritů pochází z tzv. hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem, kde se nachází velké množství asteroidů a planetek. Mezi achondrity patří zejména kovové meteority (meteorická železa), která pocházejí z jader asteroidů a planetek nebo palasity (železa se zarostlými krystaly olivínu) a mezosiderity (železa s inkluzemi silikátových minerálů), která representují rozhraní jádra a pláště. Ve velmi vzácných případech můžeme najít na zemském povrchu úlomky hornin z jiných planet, například z našeho Měsíce nebo Marsu (planetární meteority).


Obrázek: Obrázek:
řez palasitem - krystaly olivínu zarostlé v železe řez železným meteoritem s oktaedrickou strukturou
© Mgr. Jan Stehlík
Veškeré materiály zveřejňované na webu minerals-fossils.cz podléhají autorským právům a jsou určeny výhradně návštěvníkům webu pro jejich soukromé využití jako zdroj informací. Jakákoli další presentace, reprodukce, distribuce, nebo jiné použití materiálů pro výdělečné účely na jiných internetových stránkách nebo v tištěné formě je možné pouze s výhradním svolením autora.