chondritický meteorit - řez
chondritický meteorit - řez chondritický meteorit - řez chondritický meteorit - řez chondritický meteorit - řez chondritický meteorit - řez

chondritický meteorit - řez

země původu: Líbye
lokalita: Hamada Al Hamra


Náš kód: MET-10102
PRODÁNO

Popis zboží

Vzorek chondritického meteoritu nalezeného v poušti Hamada Al Hamra v Severní Líbyi. Meteorit je rozříznutý a naleštěný, aby byla vidět jeho vnitřní struktura. Již pouhým okem je možné pozorovat jednotlivé chondruly (drobné kuličky tvořené minerálními fázemi), které v tomto vzorku dosahují značné velikosti až 3 mm. Meteorit je zbarvený do temně hnědého odstínu, což je důsledek zvětrávacích procesů na zemském povrchu a je to indikátorem faktu, že meteorit spadl již před stovkami či tisíci lety. Velikost vzorku je 6,2 x 3,9 x 2,4 cm, váha 64,3g.

Chondritické meteority (chondrity) jsou nejstarším typem meteortiů. Místo krystalů minerálů, které jsou základními komponenty hornin, jsou chondrity tvořeny chondrulami (drobnými kuličkami). Ty pravděpodobně vznikaly v ranných érách utváření naší Sluneční soustavy z rozptýleného kosmického prachu, který byl vystaven vysokým teplotám ze slunečních erupcí a tak došlo k jeho přetavení do kuličkovité formy. Gravitačním shlukováním žhavých chondrul vznikala chondritická hmota, která je dodnes v podobě pevných kamenů rozptýlená v kosmickém prostoru Sluneční soustavy. Zajímavé je, že chondritická hmota vznikala v poměrně úzkém časovém období zhruba před 4,60 miliardami let. Všechny chondritické meteority, bez ohledu na jejich drobné odchylky v chemickém složení a struktuře tak musely vzniknout v této době. Další zajímavostí je, že chondritická hmota vzniklá z rozptýleného kosmického prachu obsahuje v podstatě všechny prvky periodické tabulky a představuje průměrné chemické složení celé Sluneční soustavy v době jejího vzniku. Tím tedy chondrity odpovídají i průměrnému chemickému složení planety Země a jsou cenným studijním materiálem v oboru geochemie. Porovnáváním chemického složení zemské kůry, plášťového magmatu a dalších planerních komponent lze odvodit i zastoupení chemických prvků v hlubších partiích planety ze kterých člověk nedokáže odebrat vzorky (zemský plášť a jádro).

 

chondritický meteorit
typ: kamenný meteorit, běžný chondrit
místo dopadu: Hamada Al Hamra, Líbye
stáří dopadu: ?
stáří nálezu: 2006

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie