Kobaltokalcit
Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit Kobaltokalcit

Kobaltokalcit

země původu: Maroko
lokalita: Bou Azzer


Náš kód: MSMAR-9504
Skladem
4 420 Kč

Popis zboží

odkaz na krátké video vzorku: https://drive.google.com/…ing

Mineralogická ukázka vzácné odrůdy kalcitu, takzvaného kobaltokalcitu z naleziště v Bou Azzer v Maroku. Jedná se o krásný mineralogický vzorek dobře vyvinutými krystaly narostlými na hornině. Délka krystalů je až 1 cm, jsou průsvitné až průhledné s neskutečně sytým zbarvením. Větší krystaly jsou ukončené trojbokou pyramidou, drobnější krystalická fáze tvoří jehlice či ostré skalenoedry. Vzorek pochází z dutiny nalezené v roce 2016. Kámen má celkové rozměry  9 x 7,5 x 4 cm.

Kobaltokalcit (též kobaltový kalcit) je odrůda, respektive varianta kalcitu, který ve své krystalové mřížce obsahuje příměs kationtů kobaltu Co2+. Minerál je tedy izomorfní směs uhličitanu vápenatého a uhličitanu kobaltnatého v různém poměru. Tento marocký kobaltoklacit pochází z rudního revíru Bou Azzer (region Ourzazzate), což je rozsáhlé ložisko stříbronosné a kobaltové rudy. Na ložisku se vyskytuje celá řada kobaltových minerálů (hlavně arsenid kobaltu Skutterudit). Kobaltokalcit se objevuje (respektive výjimečně se našel) na přidružených kalcitových žilách, které doprovázejí zrudnění, v místech kde byla kalcitová žíla prosycena roztoky obsahující kobalt. V matečné hornině, pokud ji vzorek má, se tak občas dají najít i rozptýlená drobná zrna stříbřitě šedého skutteruditu.

Kobaltokalcit
chemické složení: CaCO3
(s přímesí kobaltu Co2+)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie