Krápníkový achát
Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát Krápníkový achát

Krápníkový achát

země původu: Maroko
lokalita: Sidi Rahhal


Náš kód: MSMAR-25903
Skladem
1 180 Kč

Popis zboží

Tento vzorek představuje část achátové dutiny (geody) s krápničkovitými útvary, které jsou tvořené chalcedonem krystalickým křemenem. Tento velmi zajímavý geologický materiál pochází z lokality Sidi Rahhal poblíž Marrakeche, které je hlavním městem Maroka. Zdejší naleziště otevřené povrchovým dolem (dnes již neaktivním) je proslulé nálezy achátových či ametystových geod, které vzácně mohou obsahovat krápníky. Tento vzorek je velký cca 10 x 5 x 3 cm a představuje fragment rozlomené achátové geody. Uvnitř se nachází paralelně orietované, až 2,5 cm dlouhé stalaktity, které jsou uvnitř tvořené v základu chalcedonem a jejich povrch je pokrytý drobně krystalovaným křemenem, který vytváří krásně třpytivý efekt. Samotný drobně krystalovaný křemen je  zbarvený do načervenalé či hnědo-červené barvy, jelikož v sobě obsahuje vrstvičku hematitu. Jedná se tak o takzvaný železitý křemen ("hema-quartz").

Zdejší achátové dutiny s krápníčkovitými útvary jsou místními obyvateli běžně nazývány jako "ametystové stalaktity", což je trošku zavádějící, neboť ne vždycky jsou stalaktity tvořené právě ametystem. Ametysty jsou zde slabě nafialovělé, spíše šedé a mnohem častěji jsou krápníčky zbarvené načervenale. Navíc ne vždy se jedná o stalaktity, neboť v geodách se vyskytuje vícero takovýchto útvarů. V době jejich vzniku a krystalizace v dutinách melafyrové vyvřeliny zde docházelo k častému střídání minerálních fází a vzniku různých perimorfóz. Jedním z typů "krápníků" jsou skutečně nejspíše stalaktity, které jsou rovnoběžně orientované a rostly ze stropu dutiny, nejprve jako chalcedonová brčka, na kterých sekundárně vykrystalizoval křemen. Dalším typem těchto útvarů jsou podobné "krápníčky" které ovšem nejsou uspořádané paralelně, mají chaotickou orientaci a nachází se na dně geody. Takové útvary mohly vzniknout jako perimorfóza po předchozím minerálu, možná po jehlicích aragonitu? chteré se časem rozpustily a byly nahrazeny krystalickým křemenem. Vzácně v geodách najdeme i jiné záhadné útvary, třeba krychlové perimorfózy po původních krychlích fluoritu? nebo stalaktity ležící vodorovně na dně dutiny, které se během svého růstu odlomily ze stropu vlivem vlastní váhy.

Křemen
chemické složení: SiO2

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie