lilijice Scyphocrinites sp.
lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp.

lilijice Scyphocrinites sp.

země původu: Maroko
lokalita: Erfoud

stáří: prvohory - silur


Náš kód: Z25-221108
PRODÁNO

Popis zboží

Pěkná estetická zkamenělina mořské lilijice rodu Scyphocrinites sp. Zkamenělina pochází z naleziště poblíž města Erfoud v Maroku. Kámen má rozměry 14 x 11 x 4 a je na něm zachovalá část koruny a stonek, který se napojuje na spodní část kalichu. Levá část kamene je pokrytá krystaly kalcitu, který často vyplňuje žíly ve vápenci.

Tělo těchto mořských živočichů bylo tvořené několika částmi. Rod Scyphocrinites byl takzvanou planktonickou formou lilijice a vznášel se ve vodě díky jakémusi plováku, který byl naplněn plynem. Tento plovák ve tvaru koule (někdy též přimoná květák a podobně) se nazývá lobolit. Z něho pak vyrůstal stonek tvořený kroužkovitými články, tento stonek mohl být i několik metrů dlouhý. Další částí byl takzvaný kalich a z něho vybíhala rozvětvená ramena. Tuto část (kalich+ramena nazýváme jako korunu). Díky této stavbě těla (velké vzdálenosti mezi jednotlivými částmi) se kompletní lilijice prakticky nenacházejí, většinou se jedná o fosílie samostatných částí, či jednotlivých drobných článků.


Rod Scyphocrinites je významným rodem lilijic, který žil na přelomu siluru a devonu. Jejich výskyt je koncentrován zejména v takzvaném scyphocrinitovém horizontu, který tvoří nejvyšší a poslední vrstvy siluru. Nálezy těchto lilijic jsou velmi známé už z dávných dob, jedny z prvních evidovaných nálezů pocházejí z České republiky, kde scyphocrinitový horizont náleží k Přídolskému souvrství. Zde byl již téměř před 200 lety popsán druh Scyphocrinites elegans, který patří vůbec k prvním paleontologicky zkoumaným a popsaným zkamenělinám.

lokalita: Erfoud, Maroko
stáří: prvohory, svrchní silur (zhruba 410 - 417 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Echinodermata - ostnokožci
třída: Crinoidea - lilijice
řád: Monobathrida
čeleď: Scyphocrinitidae

rod,druh: Scyphocrinites sp .(Zenker, 1833)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie