lunární meteorit - měsíční hornina
lunární meteorit - měsíční hornina lunární meteorit - měsíční hornina lunární meteorit - měsíční hornina

lunární meteorit - měsíční hornina

země původu: Alžírsko
lokalita: Béchar


Náš kód: MET-91102
Skladem
9 880 Kč

Popis zboží

Malý vzorek vzácného lunárního meteoritu nalezeného na poušti v lokalitě Béchar, Alžírsko. Vzorek představuje horninu z povrchu Měsíce, dopadlou na zemský povrch jako meteorit. Tento vzorek je přírodní meteoritický celotvar (celý samostatný kus, který nebyl dodatečně rozlomen), velikost kamene je 2,2 x 1,6 x 1,0 cm, váha 4,94g. Kámen má z každé strany maličko jinou barvu - je to dáno tím, že ležel na poušti jednou svou polovinou nad zemí a druho pod zemí. nadzemní čás byla vystavena zvětrávacím procesům, tudíž je tmavší.

V případě zájmu lze dodat analýzu průměrného chemického složení (provedena v laboratoři ČGS Praha-Barrandov) a náš certifikát pravosti.

Lunární meteority jsou úlomky povrchu Měsíce, které dopadly na zemský povrch jako meteorit. Měsíční hornina se do kosmického prostoru dostává tak, že byla vyvržena při nárazu jiného kosmického tělesa na povrch Měsíce. Takto uvolněné úlomky měsíční horniny putují vesmírem a pokud jsou zachyceny gravitačním polem Země, mohou dopadnout až na zemský povrch. Pravděpodobnost takové události je však značně malá a měsíční meteority jsou ve srovnání s jinými typy meteoritů velice vzácné.

Lunární meteorit
typ: achondrit
petrologická klasifikace: hornina svrchní měsíční kůry
(pravděpodobně hornina měsíčních vysočin)
místo dopadu: Sahara, Béchar, Alžírsko
stáří dopadu: recentní - subrecentní
celková dopadlá váha: méně než 10 Kg

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie