Markazit
Markazit Markazit Markazit Markazit Markazit Markazit Markazit

Markazit

země původu: Česká republika
lokalita: Bílina


Náš kód: MCZ-MARK-20341
PRODÁNO

Popis zboží

Mineralogická ukázka krystalů Markazitu z dolu Bílina v severních Čechách. Markazit je minerál, který má identický chemický vzorec jako pyrit, ale jedná se o odlišný minerál, který krystalizuje ve rhombické soustavě (je to dost podobný případ jako kalcit a aragonit). Markazit vzniká nejčastěji při supergenních procesech, na ložisku hnědého uhlí v severních Čechách krystalizuje v jílech a tufech z kyselých, železem bohatých roztoků pronikajících z uhelné sloje. Původní organicky vázané železo v nahromaděné rostlinné biomase se tak po milionech let přetransformovalo do tohoto zajímavého rudního minerálu. Markazit vytváří takzvané kopinaté krystaly - ty jsou podobné špičaté čepeli kopí. Markazit je kovově lesklý a nazlátlý, avšak s výraznějším šedo-zeleným odstínem než u pyritu. Čerstvě vytěžený markazit je jasně lesklý a zlatý avšak jeho barva a lesk se velice rychle mění a to jak působením světla, tak slabou oxidací působením atmosférického kyslíku.

Tento vzorek je celý tvořený klasickými kopinatými krystaly, které z drůzy vyčnívají do všech stran a jsou pokryté drobnými, světlejšími a výrazně lesklejšími krystaly mosazně zlatého pyritu. Samotný markazit, vyčnívající z drobných pyritových krystalů, je jen málo lesklý (polokovový lesk) a je pokrytý tmavou šedo-zelenou patinou. Z kopinatých krystalů jsou tak často vidět pouze ostré hrany, jinak jeho krystalové plochy vždy porůstá pyrit. Krystaly markazitu dosahují velikosti zhruba od 0,5 do 1,5 cm. Vzorek je esteticky i sběratelsky docela pěkný. Stáří nálezu této drůzy je zhruba rok 2015, bez zřetelných známek zvětrávání. Celkové rozměry vzorku jsou 5 x 5 x 3 cm.

Drůzičky markazitu z uhelných dolů jsou v delším časovém horizontu nestabilní a zvětrávají (rozpadají se za vzniku sekundárních produktů, kterými jsou kyselé sírany železa). Je to fakt se kterým je nutné počítat. Samotný markazit je relativně stabilní minerál, avšak problém činí podružný minerál pyrit, který se vždy vyskytuje v menší či větší míře spolu s markazitem. Pyrit znečištěný organickou hmotou z uhlí (nikoli pyrit jiného genetického původu) se samovolně rozkládá. Pokud má drůza všechny předpoklady nestabilního složení, její rozklad proběhne tak do 1-2 let. Starší (takzvaně časem prověřené) markazitové drůzy, které nezačali zvětrávat brzy po svém nálezu, by měli být ty stabilnější a je u nich předpoklad mnohaleté i mnohadesetileté trvanlivosti. Pro zabránění zvětrávacím procesům je vhodné skladovat drůzu na suchém místě a chránit před vzdušnou vlhkostí, která je hlavním urychlovačem rozkladných procesů. Někteří sběratelé přistupují k impregnaci celé drůzy transparentním lakem nebo pryskyřicí, jejichž tenká ochranná vrstvička zabraňuje přístupu vzduchu a vlhkosti.

Markazit
chemické složení: FeS2

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie