Pentagonit
Pentagonit Pentagonit Pentagonit Pentagonit Pentagonit

Pentagonit

země původu: Indie
lokalita: Wagholi, Maharastra


Náš kód: MSI-PENT-26103
PRODÁNO

Popis zboží

Mineralogická ukázka drůzy krystalů pentagonitu z dolů ve Wagholi v Indii. Pentagonit je minerál ze skupiny silikátů, ve své molekule však obsahuje vanad, který tomuto minerálu propůjčuje charakteristické modré zbarvení. Nachází spolu se světlými zeolity v dutinách čedičů v oblasti Puna v Indii. Je to poměrně vzácný minerál, jehož výskyt byl prokázán jen asi na dvou místech na světě (méně známé vzorky pochází z Oregonu, USA). Pentagonit na tomto vzorku vytváří poměrně velkou drůzu (zhruba 1,5 cm). Samotné krystaly pentagonitu dosahují výšky několika milimetrů, nejvýše 4mm. Drůzka narůstá na krystaly světlejších zeolitů (patrně do šeda zbarveného Heulanditu a bílého Okenitu), základ vzorku pak tvoří hnědý čedič. Celkové rozměry kamene jsou 4 x 2,5 x 2 cm, hornina je ze spodní a bočních stran ořezaná, aby měl vzorek vzhodnou velikost.

Cavansit versus Pentagonit
Klasický mineralogický problém: Cavansit je často zaměňován za Pentagonit a obráceně. Tyto dva minerály tvoří dimorfní skupinu - oba mají stejný chemický vzorec (podobně jako např aragonit a kalcit), ale jejich habitus je trochu odlišný. Obě formy mají stejnou krystalovou strukturu a jsou si vzájemně dosti podobné, v kombinaci s faktem, že krystalové drůzky bývají jen několik milimetrů velké, může být jejich rozlišení problematické.
     Pentagonit je jasně modrý a krystaly jsou často průhledné. Vytváří obvykle malé kulovité růžice úzkých a dlouhých krystalů se "špičatým", jakoby z jedné strany seříznutým zakončením. Z růžice často trčí úzké dlouhé krystaly.
    Cavansit je spíše nazelenale modrý, krystaly bývají spíše jen průsvitné. Tvar krystalů bývá tabulkovitý, často tvoří agregáty mnohočetně zdvojčnatělých tabulkovitých krystalů. Z drůzek příliš nevyčnívají dlouhá prismata, ikdyž není to pravidlem. Zakončení krystalů cavansitu je rovné, kolmé na axiální osu, vytváří pravidelnou oboustarnnou sekyru.
    Podle nejnovějších poznatků je Cavansit nízkoteplotní forma a Pentagonit je vysokoteplotní forma tohoto dimorfního minerálu.

Pentagonit
chemické složení: Ca(VO)Si4O10.4H2O

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie