trilobit Cambropallas telesto
trilobit Cambropallas telesto trilobit Cambropallas telesto trilobit Cambropallas telesto trilobit Cambropallas telesto trilobit Cambropallas telesto

trilobit Cambropallas telesto

země původu: Maroko
lokalita: Tasmamt, Alnif

stáří: prvohory - kambrium


Náš kód: ZS35-11406
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Cambropallas telesto z naleziště Tasmamt v okolí marockého města Alnif. Tento druh trilobita je typickým zástupcem velkých trilobitů, kteří se vyskytují ve vrstvách středního kambria v marockém masívu.

Tento jedinec je poměrně velký (měří rovných 20 cm) a je zachovalý jako pozitiv a negativ. Oba kameny jsou opracované do ploché desky cca 2-3 cm silné. Trilobit je kompletní a poměrně dobře zachovalý. Fosílie je v menší míře restaurovaná (max. do 5%), jelikož zkameněliny těchto trilobitů se v podstatě nikdy nenajdou bez nějakého poškození. Je to dáno zejména vlastnostmi horniny - šedozelené břidlice, která je křehká a vlivem přirozených zvětrávacích procesů má četné prasklinky. S tím souvisí i ten další důvod a to sice, že čím je trilobit větší, tím je menší šance, že se vejde na jeden kámen (respektive že se najde v jednom kuse). Každopádně v porovnání s kvalitou běžných vzorků, které se z Maroka dovážejí, lze tento exemplář zařadit mezi špičkové kusy. Celkové rozměry kamene (oba jsou zhruba stejné) 27 x 21 x 3 cm.

lokalita: Tasmamt, Alnif, provincie Errachidia, Maroko
stáří: prvohory, střední kambrium, stupeň Drumian (zhruba 500 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Redlichida
čeleď: Holmiidae
rod, druh: Cambropallas telesto (Geyer, 1993)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie