trilobit Colpocoryphe grandis
trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis

trilobit Colpocoryphe grandis

země původu: Maroko
lokalita: Tiscaiune, Alnif

stáří: prvohory - ordovik


Náš kód: ZS35-21202
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Colporyphe grandis z nalezišť na hřebenu Djebel Tisacuine v Maroku. Exemplář dosahuje velikosti zhruba 8,5 cm, je kompletně zachovalý v rovné natažené poloze, přímo na kusu původní matečné horniny. Jedná se o typický druh trilobita, který se na daném nalezišti vyskytuje. Colpocoryphe měl velmi silnostěnný krunýř, v podstatě byl jako obrněný tank mezi trilobity. Díky tomu jejich krunýře odolávali tlakům během kompakce mořského sedimentu a zkameněliny těchto trilobitů jsou vždy krásně trojrozměrně zachchovalé. Jedná se tak o krásnou fosílii velkého trilobita za velmi příznivou cenu. Samotný kámen i zkamenělina mají četné prasklinky, které se na tomto typu horniny vyskytují přirozeně. Prasklinky jsou stabilizované, aby se kámen nerozpadal. Není tedy důvod se obávat, že jde o nějakou člověkem zapříčiněnou vadu. Výchozy prachovců na této lokalitě jsou po tisíce až miliony let vystaveny nemilosrdným klimatickým podmínkám západní Sahary, zvětrávají do mnohametrových hloubek a jsou přirozeně rozpraskané. Je to i jeden z důvodů, proč se tito trilobiti v naprosté většině případů nacházejí volně, odpadlí od matečné horniny. Celkový rozměr tohoto kamene je 13 x 13 x 4,5 cm, kámen také samovolně stojí v pozici jako fotce bez použití stojánku.

Tento trilobit (spolu s trilobit rodu Calymene) představuje jeden z nejběžnějších druhů trilobita, který lze v Maroku najít. Suvenýry z těchto trilobitů (většinou slepené falzifikáty) se prodávají snad v každém obchodě s kameny. Opravdový přírodní vzorek tohoto trilobita přímo v hornině je však docela vzácností. Tito trilobiti se totiž vlivem nějaké hříčky přírody téměř nikdy nezachovají v hornině a samovolně se od ní odlupují - samostatná torza těchto fosílií pak slouží k výrobě výše zmíněných suvenýrů (takzvaných bahňáků), kdy se jednotlivé fragmenty, často ne totžného jedince k sobě lepí maltou připomínající bahno.

lokalita: Djebel Tiscaiune, Alnif, Maroko
stáří: prvohory, svrchní ordovik, stupeň Katian (zhruba 453 - 445 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Calymenidae

rod: Calymene sp. (Brongniart, 1822)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie