trilobit Declivolithus titan
trilobit Declivolithus titan trilobit Declivolithus titan trilobit Declivolithus titan trilobit Declivolithus titan trilobit Declivolithus titan trilobit Declivolithus titan trilobit Declivolithus titan

trilobit Declivolithus titan

země původu: Maroko
lokalita: Oucheyt, Alnif

stáří: prvohory - ordovik


Náš kód: ZS35-21203
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Declivolithus titan z naleziště Oucheyt v Maroku. Toto maličké naleziště uprostřed pouště představuje umělý odkryv ve spodním souvrství Ktaoua, ve kterém se nacházejí zkameněliny svrchního ordoviku. Na tomto kameni (destička šedé jílovito-písčité břidlice) se nachází vrstvička s nahromaděnými zbytky trilobitích krunýřů, zejména velkého "sítkaře" kterým je Declivolithus titan, v menší míře jsou pak zastoupené fragmenty menšího trilobita Cyclopyge sibilla. Jeden z declivolithů je zachovalý ve zcela kompletním stavu. Velikost tohoto jedince je 3,5 cm (šířka) a 3 cm (délka). Celkové rozměry kamene jsou 13,5 x 9 x 2 cm.

Zkamenělina trilobita se nachází na plochém kameni, který má rozměr 9 x 8 x 2 cm. Samotný trilobit je 4,2 cm velký (což je jeho šířka, která je větší samotná délka jeho těla). Zachování této fosílie je tak zhruba 90%, maličká část okraje děrovaného lemu a také povrch pravé líce se nedochovaly. Kolem tohoto jedince se na kameni najdou i drobné nevýrazné zbytky doprovodného trilobita rodu Cyclopyge sibilla.

Tento veliký trinukleidní trilobit je příbuzný s menšími rody jako jsou Deanaspis nebo Onnia. Kolem hlavy a většiny svého těla má vytvořený veliký lem ve tvaru podkovy, který je děrovaný. Nejspíše tomuto trilobitovi sloužil jako cedník k prosívání bahna na mořském dně, ve kterém hledal potravu. Tělo tohoto trolibita je velice ploché s vystouplou glabelou, v podstatě připomíná letadlo. Vědce tento tvar  fascinoval, až došli kzávěru, že tento trilobit musel obývat prostředí se silným prouděním vody. Reliéf jeho těla tak nejspíše není náhodný, ale je přizpůsobený proudění vody a pro trilobita měl určitou stabilizační funkci - v silném proudu vytvářel přítlak k mořskému dnu. Nálezy trilobitů rodu Declivolithus pochází i z Českého masívu, konkrétně z báze Bohdaleckého souvrství. Zde je zastoupen druhem Declivolithus alfredi, který je velmi podobný, ne-li totožný s tímto africkým jedincem. Roku 2017 byl však autory Richardem Fortey a Gregory Edgecombe přezkoumán a zařazen do samostatného marockého druhu Declivolithuss titan.

lokalita: Oucheyt, Djebel Tijarfaouine, Maroko
stáří: prvohory, svrchní ordovik, stupeň Katian (zhruba 453 - 445 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Trinucleida
čeleď: Trinucleidae

rod: Declivolithus titan (Fortey a Edgecombe, 2017)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie