trilobit Kettneraspis pretcheri
trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri trilobit Kettneraspis pretcheri

trilobit Kettneraspis pretcheri

země původu: Maroko
lokalita: Atchana, region Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-26905
Skladem
5 250 Kč

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Kettneraspis ?pretcheri z lokality Atchana v Maroku. Jedná se typ Kttneraspise s "krátkým nosem", bohužel současná taxonomi neumí tyto druhy či poddruhy rozlišit, takže tohoto trilobita klasicky řadíme pouze do rodu Kettneraspis sp. nebo k druhu K. pretcheri. Tento ostnatý trilobit se nachází ve vápencích spodního devonu stupně Prag a běžně dosahuje velikosti kolem 2-3 cm (záleží jak dlouhé má ostny, jinak samotné tělo činí zhruba polovinu jeho celkové délky). Tento exemplář je na první pohled nápadný svou velikostí, protože jeho velikost činí rovné 4 cm a plošně je tak zhruba 2x větší, než běžné exempláře. Preparace je provedená i ze spod jeho trnů, které nyní vyčnívají volně do prostoru. Celková kvalita praparace je na lehce vyšší střední úrovni. Trilobit má na svém pravém boku lepenou prasklinku, jinak jsou všechny jeho části původní bez umělých zásahů. Celkové rozměry kamene jsou 11 x 8 x 3,5 cm.

 

Na kameni se nachází jeden kompletní, zhruba 7,5 cm velký Zlichovaspis a vedle něho je maličký phacopidní trilobit Reedops maurulus. Kvalita preparace je zhruba na střední úrovni, dalo by se říci obstojná. Oba trilobiti mají dobře zachovalé detaily očí s viditelnými omatidiemi (drobnými zrakovými orgány, které jsou uspořádané do pravidelné matrice). Celkové rozměry kamene jsou 11 x 10 x 4,5 cm. Z boku je viditelná prasklinka se zbytky lepidla, ale to z pohledové strany není vidět.

Kámen má zespodu navrtané dva závity pro šroubek, díky kterým lze přepravovat ve speciální ochranné krabičce. Vypreparovaných ostnů se nespí nic dotýkat, jinak se ihned ulomí a nikdo to už neopraví... Z krabičky se potom vzorek odmontuje pomocí šroubováku, přičemž vzorek musíme držet vždy pevně za horninu, abychom se nedotkli křehkých ostnů. 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Prag (zhruba 408 - 405 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Odontopleurida
čeleď: Odontopluridae
podčeleď: Odontopleurinae

rod: Kettneraspis sp. (Prantl a Přibyl, 1949)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie