trilobit Koneprusia brutoni
trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni

trilobit Koneprusia brutoni

Novinka

země původu: Maroko
lokalita: Hamar Laghdad

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS25-30801
Skladem
11 000 Kč
doprava zdarma

Popis zboží

země původu: Maroko lokalita: Hamar Laghdad stáří: prvohory - devon

Zkamenělina trilobita rodu Koneprusia bruttoni z lokality Hamar Laghdad v Maroku. Tento malý ostnatý trilobit dostal jméno podle české obce Koněprusy, bývalé staré lokality Joachyma Barranda, který nálezy tohoto trilobita poprvé popsal z koněpruských vápenců. Rodu Koneprusia náleží mnoho druhů a právě tento K.brutoni se vyskytuje v Maroku (vědecké synonymum a dřívější název tohoto druhu je Isoprusia tafilaltana podle okresu Tafilalet v Maroku).

Tento jedinec je zhruba 3 centimentry velký (měřeno včetně všech jeho ostnů) je v podstatě zcela vypreparovaný z horniny. Všechny jeho ostny jsou původní a nikde jsme nenašli žádné opravované místo - tento vzorek patří do elitní skupiny. Všimněte si prosím drobných hrbolků na ostnech trilobita, neboť to je jejich přirozený vzhled (ostny nejsou rovné a hladké, ale mají na sobě jakési bradavice). Velikost kamene je cca 7 cm.


Tento způsob preparace trilobitů není jednoduchý a úspešná preparace (pokud se podaří) zabere několik dní práce.
Postup je víceméně založen na mechanické preparaci, provádí se kombinací různých metod (obrušování a odstraňování okolní horniny vibrační jehlou a pískováním - tryskáním abrazivního prášku, který dokáže vápenec z povrchu zkameněliny očistit). Díky tomu je původně šedý vápenec kolem fosílie ohlazený do světlé, skoro bílé barvy. Vzorek má na své spodní straně navrtaný šroubek - tím se uchytí k podložce a je možné jej přepravovat ve speciální ochranné krabičce. Vzorku se můžete dotýkat jen ze spodu v oblasti horniny, ale v žádném případě se nesmíte dotýkat ostnů - ulomený osten už by totiž nikdo neopravil :-)

 

lokalita: Hamar Laghdad, Maroko
stáří: prvohory, spodní devon, stupeň Prag (zhruba 411 - 408 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Odontopleurida
čeleď: Odontopleuridae

rod: Koneprusia brutoni (G.Alberti, 1983)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie