trilobit Koneprusia brutoni
trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni trilobit Koneprusia brutoni

trilobit Koneprusia brutoni

země původu: Maroko
lokalita: Hamar Laghdad

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-26906
Skladem
9 500 Kč

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Koneprusia bruttoni z lokality Hamar Laghdad v Maroku. Tento malý ostnatý trilobit dostal jméno podle české obce Koněprusy, bývalé staré lokality Joachyma Barranda, který nálezy tohoto trilobita poprvé popsal z koněpruských vápenců. Rodu Koneprusia náleží mnoho druhů a právě tento K.brutoni se vyskytuje i v Maroku (můžeme se setkat i se starším synonymy jako Isoprusia tafilaltana podle okresu Tafilalet v Maroku).

Tento exemplář je zachovalý v rovném, nataženém stavu a jeho celková délka (měřeno po konce ostnů) je zhruba 4 centimentry. Trilobit je zcela vypreparovaný a očištěný od horniny. Všechny jeho ostny jsou původní a dokonce ani nejsou prasklé a dodatečně lepené (což je preparace takového trilobita poměrně běžné). Na povrchu ostnů jsou zachovalé drobné hrbolky, což je jejich přirozený vzhled (ostny nejsou rovné a hladké, ale mají na sobě jakési bradavice). Z boku na koncích jednotlivých pleur jsou viditelné trnité výstupky. Preparace je celkově vzato slušná, řekněmě vyšší pokročilá úroveň. Trilobit by šel vypreparovat i lépe, ale potom bychom k jeho prodejní ceně museli přidat ještě jednu nulu. Velikost kamene je cca 7 x 7 cm, výška 4,5 cm.


Tento způsob preparace trilobitů není jednoduchý a úspešná preparace (pokud se podaří) zabere několik dní práce.
Postup je víceméně založen na mechanické preparaci, provádí se kombinací různých metod (obrušování a odstraňování okolní horniny vibrační jehlou a pískováním - tryskáním abrazivního prášku, který dokáže vápenec z povrchu zkameněliny očistit). Díky tomu je původně šedý vápenec kolem fosílie ohlazený do světlé, skoro bílé barvy. Vzorek má na své spodní straně navrtaný šroubek - tím se uchytí k podložce a je možné jej přepravovat ve speciální ochranné krabičce. Vzorku se můžete dotýkat jen ze spodu v oblasti horniny, ale v žádném případě se nesmíte dotýkat ostnů - ulomený osten už by totiž nikdo neopravil :-)

 

lokalita: Hamar Laghdad, Maroko
stáří: prvohory, spodní devon, stupeň Prag (zhruba 411 - 408 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Odontopleurida
čeleď: Odontopleuridae

rod: Koneprusia brutoni (G.Alberti, 1983)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie