trilobit Odontochile sp.
trilobit Odontochile sp. trilobit Odontochile sp. trilobit Odontochile sp. trilobit Odontochile sp. trilobit Odontochile sp.

trilobit Odontochile sp.

země původu: Maroko
lokalita: Atchana, region Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-26908
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Odontochile z lokality Atchana v Maroku. Tento druh trilobita je v Maroku poměrně vzácný. Mnohem častěji se nacházejí trilobiti rodu Zlichovaspis, kteří jsou podobní, ale liší se především tvarem hlavového štítu, který je v přední části protažen do špičky. Trilobiti rodu Odontochile mají hlavový štít půlkruhovitý či oválný a špička pygidia není protažená v dlohý osten, ale je pouze krátká. Tento exemplář je situovaný přímo uprostřed kamene a je zachovalý v krásně zcela rovné natažené pozici, jeho celková délka je necelých 7 cm. Kvalita preparace je na zhruba střední úrovni, leč trilobit je sám o sobě dobře zachovalý, takže ve výsledku se jedná o docela obstojný vzorek. Dobře jsou zachovalé i detaily očí  s viditelnými omatidiemi (drobnými zrakovými orgány, které jsou uspořádané do pravidelné matrice). Celkové rozměry kamene jsou 13 x 10,5 x 3,5 cm.

Tento marocký Odontochile je velmi podobný českému druhu Odontochile hausmani, avšak tvar hlavového štítu spolu s lícními trny je na první pohled přeci jen maličko jiný (ikdyž nelze přesně specifikovat čím je jiný). Takže bychom klidně mohli tohoto trilobita určit jako Odontochile cf. hausmani. Konvence cf. která znamená ("k porovnání"), tedy že trilobit je podobný, avšak nějaké odlišnosti tu jsou. Tito maročtí trilobiti nejsou ještě zcela vědecky prozkoumáni a zatím pro ně neexistují samostatné taxony, avšak lze je s jistou mírou nepřesnosti srovnávat a určovat dle již dávno existujících evropských, zejména pak českých druhů.

Druh Odontochile hausmani patří ke klasickým českým trilobitům popsaným z již před 200 lety. Nachází se u nás v devonských vápencích stupně Prag, klasicky na území Prahy, Karlštejna a Tetína. Bohužel u nás jsou nálezy celých jedinců velmi vzácné (ikdyž ne zcela nemožné), většina nalezených kusů však pochází z doby Joachyma Barranda, který tyto fosílie nechával svými pracovníky cíleně vyhledávat a těžit po několik desetiletí.  

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Prag (zhruba 408 - 405 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Dalmanitidae

rod: Odontochile sp. (Brongniart, 1822)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie