trilobit Reedops cephalotes
trilobit Reedops cephalotes trilobit Reedops cephalotes trilobit Reedops cephalotes trilobit Reedops cephalotes trilobit Reedops cephalotes

trilobit Reedops cephalotes

země původu: Maroko
lokalita: Mimarigan, Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-14904
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Reedops cephalotes z naleziště Mimarigan v Maroku. Toto naleziště představuje výchozy lehce nahnědlých vápenců spodního devonu stupně Prag. Trilobit Reedops cephalotes je jedním z typických zástupců těchto vrstev. Celý vzorek má rozměry 12 x 8 x 6 cm  a délka samotného trilobita je 8 cm, což je zhruba průměrná velikost u tohoto druhu. Tento jedinec je  velice dobře zachovalý a preparací nebyly narušeny jemné detaily povrchu (granulace a pod.).  Drobné zbytky lepidla najdeme na pravé polovině ocasní části - jak už to u těchto marockých devonských vzorků bývá - vždycky musí vzorkem procházet jedna prolepená prasklina. Je to dáno způsobem hledání, kdy se kámen štípe napříč vrstevantostí a trilobit se najde jedině tím, že se přesekne napůl a pak se musí znovu zpět slepit.

Tito trilobiti se nacházejí uvnitř velice tvrdého vápence a tak jediná možnost, jak je dostat ven, je mechanická preparace, která se provádí kombinací různých metod (obrušování a odstraňování okolní horniny vibrační jehlou a pískováním - tryskáním abrazivního prášku, který dokáže vápenec z povrchu zkameněliny očistit). Díky tomu je původně šedý vápenec kolem fosílie ohlazený do světlé, skoro bílé barvy.

 

lokalita: Mimarigan, Alnif, Maroko
stáří: prvohory, spodní devon, stupeň Prag (zhruba 411 - 408 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Phacopidae

rod: Reedops cephalotes (Hawle a Corda, 1847)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie