veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa
veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa

veliký trilobit Zlichovaspis cf. rugosa

země původu: Maroko
lokalita: Atchana, region Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-269014
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina velikého trilobita rodu Zlichovaspis cf. rugosa z lokality Atchana v Maroku. Trilobit je zachovalý v ohnuté pozici se vztyčenými lícními trny, které jsou zcela vypraparované a očištěné od horniny, takže vyčnívají do prostoru. Tento exemplář je skutečně velký. Jelikož je ohnutý, tak se jeho délka těžko měří, ale v rovném stavu by měřil zhruba 15cm, což je v podstatě dvojnásobná velikost oproti běžným exemplářům tohoto druhu. Vedle tohoto Zlichovaspise jsou na kameni dva další trilobiti, jedná se typického malého reedopse druhu Reedops maurulus a potom poměrně vzácného phacopse druhu Eocryphops cyclophtalmus, který má po stránách glabely maličké nevýrazně vystouplé oči. Kvalita preparace velkého trilobita by se dala označit z střední úroveň - nějaké vrypy na něm bohužel zůstaly. Dle slov preparátora to u takto velkých trilobitů prostě jinak nejde, jelikož materiál je velmi tvrdý. Navíc, když se na kámen podíváme blíže, tak změna barvy fosílií napovídá, že se jedná o přírodní okraj kamene a trilobiti v době nálezu z kamene částečně vyčnívali a jsou místama narušeni zvětrávacími procesy. Každopádně zkamenělina těchto několika druhů pohromadě je velice zajímavá. Celkové rozměry kamene jsou 12 x 10 x 9,5 cm (kde 9,5 je výška).

Tento marocký Zlichovaspis není zcela totožný s českým druhem Z.rugosa, ale je mu velmi podobný, proto uvádíme konvenci cf. která znamená ("k porovnání"). Tito maročtí trilobiti nejsou ještě zcela vědecky prozkoumáni a zatím pro ně neexistují samostatné taxony, avšak lze je s jistou mírou nepřesnosti srovnávat a určovat dle již dávno existujících evropských, zejména pak českých druhů.

Rod Zlichovaspis jak už název napovídá, patři ke klasickým českým trilobitům. Podle pržské čtvrti Zlíchov je pojmenované zlíchovské souvrství (vápence spodního devonu stupně Ems) a Zlichovaspis je jedním z typických zkamenělin v těchto vrstvách. Bohužel u nás jsou nálezy celých jedinců extrémně vzácné a většina nalezených kusů pochází z doby Joachyma Barranda, který tyto fosílie nechával cíleně vyhledávat a těžbě zkamenělin pro Barrandeho výzkum se podílelo mnoho lidí po několik desetiletí. 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Prag (zhruba 408 - 405 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Dalmanitidae

rod: Zlichovaspis rugosa (Hawle a Corda, 1847)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie