trilobit Zlichovaspis cf. rugosa
trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa

trilobit Zlichovaspis cf. rugosa

Novinka

země původu: Maroko
lokalita: Atchana

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS25-1901
Skladem
3 450 Kč
doprava zdarma

Popis zboží

země původu: Maroko lokalita: Atchana stáří: prvohory - devon

Zkamenělina trilobita rodu Zlichovaspis cf. rugosa z lokality Atchana v Maroku. Toto naleziště je klasickou lokalitou stupně emsu (tedy období spodního devonu před 408-493 miliony let). Tento druh trilobita má velice podobné znaky jako náš český druh Z.rugosa, proto uvádíme konvenci cf. která znamená ("k porovnání"), neboli že tento marocký druh je dosti podobný.

Tento jedinec je velký zhruba 8 cm (jelikož je trochu zkroucený, tak se špatně měří). Kvalita preparace je na takové lepší střední úrovni. Na povrchu fosílie najdeme nějaké rýhy zanechané po vibrační jehle - jak v Maroku říkají, některý trilobit prostě jde dobře vypreparovat a jiný zase vůbec, záleží na konzistenci materiálu, ve kterém se nachází. Ale velkou předností vzorku, díky které ho řadíme do lepší střední kategorie, jsou dobře vypreparované lícní trny, které jsou zcela očištěné od horniny a ční tak do prostoru. Taková preprarace zabere nejméně jeden den práce navíc. Trilobit se nachází jakoby "v pohybu". Samozřejmě, že asi nezkameněl za pohybu, ale tato pozice je interpretována skutečně jako pohyb trilobita - ten se patrně při své chůzi odstrkával od mořského dna svými lícními trny, o čemž svědčí nálezy zachovalých stop po lezení typu Diplichnites sp.

Vzorek má na své spodní straně navrtaný šroubek - tím se uchytí k podložce a je možné jej přepravovat ve speciální ochranné krabičce. Vzorku se můžete dotýkat jen ze spodu v oblasti horniny, ale v žádném případě se nesmíte dotýkat částí, které by se mohli ulomit. Ulomené ostny apod. opravit neumíme, to umí jedině  v Maroku :-)
 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Ems (zhruba 408 - 493 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Dalmanitidae

rod: Zlichovaspis rugosa (Hawle a Corda, 1847)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie