trilobit Zlichovaspis cf. rugosa
trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa trilobit Zlichovaspis cf. rugosa

trilobit Zlichovaspis cf. rugosa

země původu: Maroko
lokalita: Atchana, region Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-269012
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Zlichovaspis cf. rugosa z lokality Atchana v Maroku. Na kameni se nachází jeden kompletní, zhruba 7,5 cm velký Zlichovaspis a vedle něho je maličký phacopidní trilobit Reedops maurulus. Kvalita preparace je zhruba na střední úrovni, dalo by se říci obstojná. Oba trilobiti mají dobře zachovalé detaily očí s viditelnými omatidiemi (drobnými zrakovými orgány, které jsou uspořádané do pravidelné matrice). Celkové rozměry kamene jsou 11 x 10 x 4,5 cm. Z boku je viditelná prasklinka se zbytky lepidla, ale to z pohledové strany není vidět.

Tento marocký Zlichovaspis není zcela totožný s českým druhem Z.rugosa, ale je mu velmi podobný, proto uvádíme konvenci cf. která znamená ("k porovnání"). Tito maročtí trilobiti nejsou ještě zcela vědecky prozkoumáni a zatím pro ně neexistují samostatné taxony, avšak lze je s jistou mírou nepřesnosti srovnávat a určovat dle již dávno existujících evropských, zejména pak českých druhů.

Rod Zlichovaspis jak už název napovídá, patři ke klasickým českým trilobitům. Podle pržské čtvrti Zlíchov je pojmenované zlíchovské souvrství (vápence spodního devonu stupně Ems) a Zlichovaspis je jedním z typických zkamenělin v těchto vrstvách. Bohužel u nás jsou nálezy celých jedinců extrémně vzácné a většina nalezených kusů pochází z doby Joachyma Barranda, který tyto fosílie nechával cíleně vyhledávat a těžbě zkamenělin pro Barrandeho výzkum se podílelo mnoho lidí po několik desetiletí. 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Prag (zhruba 408 - 405 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Dalmanitidae

rod: Zlichovaspis rugosa (Hawle a Corda, 1847)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie