Uvarovit, Chromit
Uvarovit, Chromit Uvarovit, Chromit Uvarovit, Chromit Uvarovit, Chromit Uvarovit, Chromit Uvarovit, Chromit Uvarovit, Chromit

Uvarovit, Chromit

země původu: Rusko
lokalita: Saranovský důl, Sarany


Náš kód: MSRUS-25502
Skladem
2 990 Kč

Popis zboží

Mineralogická ukázka vzácného zeleného granátu uvarovitu z Saranovského dolu v Sarany (oblast Gornozavodskii v Permském kraji) v Rusku. Uvarovit na vzorku vytváří krystaly, které dosahují velikosti až 2 mm. Taková velikost už je velmi značná a činí z tohoto vzorku cenný sbírkový kus.Krystaly mají charakteristickou temně smaragdově zelenou barvu a krystalové plochy mají vysoký lesk. Pod lupou, ale i pouhým okem můžeme pozorovat jejich tvar, kterým je krásně pravidelný granátový dvanáctistěn. Krystalky uvarovitu narůstají na chromitovou rudu (monominerální horninu tvořenou Chromitem), která je v Sarany předmětem těžby. Vzorek má celkové rozměry 5,5 x 4,5 x 1 cm.

Vzorky uvarovitu z této lokality již bohužel nejsou dostupné, neboť důlní společnost někdy kolem roku 2015 sekci dolu s výskytem uvarovitových žil definitivně uzavřela. Důvodem byla neposlušnost tamních horníků, kteří se místo své práce věnovali lepšímu přivýdělku a chodili kutat krásně zelené granátové povlaky. Jiné naleziště tohoto chromem bohatého granátu, které by poskytovalo slušné mineralogické vzorky, na světě v podstatě není, drobné výskyty horší kvality jsou známé např. z Finska.

Uvarovit
chemické složení: Ca3Cr2(SiO4)3

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie