veliký trilobit rodu Zlichovaspis
veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis veliký trilobit rodu Zlichovaspis

veliký trilobit rodu Zlichovaspis

země původu: Maroko
lokalita: Atchana, region Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-24105
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina velikého trilobita rodu Zlichovaspis cf. rugosa z lokality Atchana v Maroku. Tento exemplář je v porovnání s ostatními jedinci svého druhu skutečně obří. Jeho celková délka je skoro 16 cm což nejméně 2x až 3x větší, než je běžná velikost. Rozměry celého vzorku jsou 19,5 x 16 x 5 cm a váha kamene je cca 2 kg. Prostředkem kamene prochází kalcitová žíla (nejedná se lepenou prasklinu). Kvalita preparace velkého trilobita by se dala označit z střední úroveň - detaily povrchu krunýře nejsou úplně perfektně zachovalé a naopak zde jsou viditelné nějaké pozustatky vrypů od vibrační jehly. Dle slov preparátora to u takto velkých trilobitů prostě jinak nejde, jelikož materiál je velmi tvrdý. Detaily očních omatidií jsou velmi dobré. Celkově vzato je tento trilobit velmi dobrý a svou velikostí zcela vyjimečný kus. Má všechny své části pohromadě tam kde mají být, není nikde rekonstruovaný a uměle opravovaný.

Rod Zlichovaspis jak už název napovídá, patři ke klasickým českým trilobitům. Podle pržské čtvrti Zlíchov je pojmenované zlíchovské souvrství (vápence spodního devonu stupně Ems) a Zlichovaspis je jedním z typických zkamenělin v těchto vrstvách. Bohužel u nás jsou nálezy celých jedinců extrémně vzácné a většina nalezených kusů pochází z doby Joachyma Barranda, který tyto fosílie nechával cíleně vyhledávat a těžbě zkamenělin pro Barrandeho výzkum se podílelo mnoho lidí po několik desetiletí. 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Prag (zhruba 408 - 405 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Dalmanitidae

rod: Zlichovaspis rugosa (Hawle a Corda, 1847)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie