Vltavín 6,0 g
Vltavín 6,0 g Vltavín 6,0 g Vltavín 6,0 g Vltavín 6,0 g Vltavín 6,0 g Vltavín 6,0 g Vltavín 6,0 g

Vltavín 6,0 g

země původu: Česká republika
lokalita: Dobrkovská Lhota - Parýz


Náš kód: VLT-6603
PRODÁNO

Popis zboží

Pěkný hluboce skulptovaný vltavín z lokality Dobkoská Lhota "Parýz". Tento esteticky zajímavý vltavín má ostrou "ježatou" skulptaci povrchu s lehkým náznakem radiálního (parsčitého) uspořádání. Není to úplně typický "ježek" s dlouhými ostrými bodlinami (jako z proslavené lokality Besednice), ale docela se těmto parametrům přibližuje.
Kámen má rozměry 3,0 x 2,0 x 0,8 cm a váží 6,0 g, barva je klasicky lahvově zelená a povrch má zhruba střední úroven lesku. Na špičce jedné z bodlin (v dolní části kamene viz.1 fotka) je vltavín nepatrně poškozený a pokud bychom intenzivně hledali, tak určitě najdeme další zanedbatelná či mikroskopická poškození, což se ostatně týká všech hluboce skulptovaných vltavínů. Kámen je nafocen v různých osvětleních, aby byla vidět jeho vnitřní barva a skulptace povrchu.

Vltavíny jsou lahvově zelené tektity, které vznikly zhruba před 15 miliony let při srážce Země s velkým meteoritem či asteroidem. Ten pravděpodobně dopadl v dnešním Německu poblíž Stuttgartu a vytvořil zde asi 20 km široký kráter, který dnes nazýváme kráter Ries. Tyto tektity představují roztavenou horninu z podloží dnešního Riesu, která byla vymrštěna do atmosféry a spadla v podobě nejrůznějších tvarů (kapek, kuliček, oválků...) převážně do oblasti jižních Čech (méně pak na Moravu, Chebsko a jižním Čechám přilehlé Rakouské oblasti). Tektity přetrvaly v půdě a fosilních štercích miliony let a jejich povrch byl vystaven dlouhodobým účinkům přírodních korozivních procesů. Tím vznikl unikátní nerost Vltavín, který představuje přírodní sklo se zelenou barvou a charakteristicky skulptovaným povrchem. Zelená barva vltavínů, jejich průhlednost a velká variabilita nejrůznějších tvarů jsou zcela unikátní, jedná se o jediný tektit na světě takovýchto vlastností. Díky tomu jsou vltavíny velmi ceněné šperkové kameny.

Vltavín
petrologická klasifikace: tektit
(přírodní silně křemičité sklo vzniklé přetavením původních hornin a vymrštěním do atmosféry)
zdrojová oblast protolitu: Německo, kráter Ries
stráří vzniku: třetihory, miocén (zhruba 15-16 milionů let)
obecná lokalita dopadu tektitů: převážně jižní Čechy
průměrné chemické složení: SiO2 77%, Al2O3 11%, FeO 3%, MgO1%, Na2O 0,5%, K2O 2,5%

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie