Vltavín 8,1 g
Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g Vltavín 8,1 g

Vltavín 8,1 g

země původu: Česká republika
lokalita: Ločenice


Náš kód: VLT-6602
PRODÁNO

Popis zboží

Vltavín zobleného s jemnou "kráterovanou" skulptací povrchu z lokality Ločenice. Kámen má rozměry 3,7 x 2,0 x 0,7 cm a váží 8,10 g. Kámen je bez významnějšího poškození, je dobře průsvitný s klasickou lahvově zelenou barvou. Skulptace je jemnější (tvořená maličkými prohlubněmi) a povrch je poměrně zhruba středně lesklý. Kámen je nafocen v různých osvětleních, aby byla vidět jeho vnitřní barva a skulptace povrchu.

Vltavíny jsou lahvově zelené tektity, které vznikly zhruba před 15 miliony let při srážce Země s velkým meteoritem či asteroidem. Ten pravděpodobně dopadl v dnešním Německu poblíž Stuttgartu a vytvořil zde asi 20 km široký kráter, který dnes nazýváme kráter Ries. Tyto tektity představují roztavenou horninu z podloží dnešního Riesu, která byla vymrštěna do atmosféry a spadla v podobě nejrůznějších tvarů (kapek, kuliček, oválků...) převážně do oblasti jižních Čech (méně pak na Moravu, Chebsko a jižním Čechám přilehlé Rakouské oblasti). Tektity přetrvaly v půdě a fosilních štercích miliony let a jejich povrch byl vystaven dlouhodobým účinkům přírodních korozivních procesů. Tím vznikl unikátní nerost Vltavín, který představuje přírodní sklo se zelenou barvou a charakteristicky skulptovaným povrchem. Zelená barva vltavínů, jejich průhlednost a velká variabilita nejrůznějších tvarů jsou zcela unikátní, jedná se o jediný tektit na světě takovýchto vlastností. Díky tomu jsou vltavíny velmi ceněné šperkové kameny.

Vltavín
petrologická klasifikace: tektit
(přírodní silně křemičité sklo vzniklé přetavením původních hornin a vymrštěním do atmosféry)
zdrojová oblast protolitu: Německo, kráter Ries
stráří vzniku: třetihory, miocén (zhruba 15-16 milionů let)
obecná lokalita dopadu tektitů: převážně jižní Čechy
průměrné chemické složení: SiO2 77%, Al2O3 11%, FeO 3%, MgO1%, Na2O 0,5%, K2O 2,5%

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie