Železitý křemen
Železitý křemen Železitý křemen Železitý křemen

Železitý křemen

Novinka

země původu: Maroko
lokalita: Aouli, region Meknés-Tafilalet


Náš kód: MSMAR-15901
Skladem
270 Kč

Popis zboží

země původu: Maroko lokalita: Aouli, region Meknés-Tafilalet

Mineralogická ukázka krystalů takzvaného železitého křemene z dolů v Aouli v Maroku. Vzorek představuje malou krystalovou drůzku o rozměrech zhruba 4,5  x 3 x 3 cm. Křemen na vzorku vytváří spíše protažené prismatické krystaly,
které jsou v základu čiré a průhledné (v podstatě se jedná o křišťál). Na povrchu krystalů je vasrážená vrstvička červeného hematitu, který krystlům propůjčuje svoji barvu. Díky tomu, že je slabá vrstvička hematitu jen na povrchu křemene a není zarostlá uvnitř křemenné hmoty, má tento vzorek světlejší - více červenou barvu.

Tento železitý křemen je v Maroku taková místní rarita, protože podobných vzorků ve světě zase není tolik. Doly poblíž hornické osady Aouli představují bývalé polymetalické ložisko především olověné a měděné rudy, dnes již dávno vytěžené a opuštěné. Přidružené křemenné žíly poskytují mineralogické ukázky krystalů křemene, výjimečně pak tohoto železitého křemene, který se vyznačuje velkými krystaly a krystalovými drůzami. Křemen má v sobě zarostlé minerály ze skupiny oxidů železa - patrně hematit, který mu propůjčuje svoje charakteristické hnědo-červené zbarvení. Tento načervenalý povlak narůstá na jinak čirý křemen (resp. křišťál), takže některé ukázky křemenů jsou na povrchu slabě načervenalé a uvnitř průhledné, v jiných případech je probarvující povlak přerostlý dalšími příruskovými zónami křemenného krystalu a potom je křemen tmavě hnědo-červený. Vznik takového křemene je výsledkem velice zajímavých geochemických poměrů, které nastávaly v době hydrotermální fáze vzniku křemnné žíly. Přínos roztoků obsahujících oxidované železo a roztoků obsahujících rozpuštěný oxid křemičitý se zde několikrát opakovaly až vnikl křemen kombinovaný s hematitem.

Železitý křemen
chemické složení: SiO2
(hnědé zbarvení je způsobené inkluzemi minerálů železa v křemnné hmotě)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie