železný meteorit
železný meteorit železný meteorit

železný meteorit

země původu: Argentina
lokalita: Campo del Cielo


Náš kód: BV-CAMPO-01
Skladem
80 Kč

Popis zboží

Malý kousek železného meteoritu z lokality Campo del Cielo v Argentině. Nabízené kousky jsou zhruba 0,5 až 1cm velké a jsou to fragmenty většího kusu meteoritu. Variace tvarů je poměrně široká, takže náhodně vybraný kus je vždy skutečným překvapením. Některé kusy mají rovnou rýhovanou plochu, což je přirozená krystalová plocha železa. Tento typ meteoritu je náchylný ke korozi a je vhodné jej čas od času očistit hadříkem namočeným oleji.

Fotografie je pouze ilustrační. Mějte prosím na paměti, že jednotlivé kusy se mohou mírně lišit svou velikostí i vhledem. Při zakoupení Vám vybereme požadovaný počet kusů z aktuálně dostupných vzorků, samozřejmě se pokusíme vybrat ty nejlepší.

Campo del Cielo je železný meteorit, který se zhruba před 5000 lety roztříštil v atmosféře na severní Argentinou a jako meteorický roj čítající tisíce úlomků dopadl do oblasti mezi proviciemi Gran Chaco a Santiago del Estero. V dnešní době je spolehlivě identifikáváno nejméně 12 samostatných kráterů, kde ten nějvětší má průměr přes 100 metrů a je dodnes rozeznatený i na mapě na souřadnicích  27° 37' 19"S, 61° 40' 18"W. Celková váha všech nalezených kusů přesahuje 100 tun a tento meteorit je považován za dosud největší železný meteorit dopadlý na Zemi (největší z nalezených kusů "El Chaco" váží 37 tun).

meteorit Campo del Cielo
typ: železný meteorit
chemická klasifikace: I.AB-MG skupina
strukturální klasifikace: oktaedrická krystalová struktura
místo dopadu:
severní Argentina, hranice provincií Gran Chaco a Santiage del Estero
stáří dopadu: zhruba 5000 let
stáří prvního nálezu:
mladší doba kamenná?, oficiální nález 1576, roku 1778 prokázán mimozemský původ železa
celková dopadlá váha: více než 100 tun
průměrné zastoupení charakteristických chemických prvků (kromě železa):

6.68% Ni, 0.43% Co, 0.25% P, 87 ppm Ga, 407 ppm Ge, 3.6 ppm Ir

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie