železný meteorit Campo del Cielo
železný meteorit Campo del Cielo železný meteorit Campo del Cielo železný meteorit Campo del Cielo železný meteorit Campo del Cielo železný meteorit Campo del Cielo

železný meteorit Campo del Cielo

země původu: Argentina
lokalita: provincie Santiago del Estero


Náš kód: MSARG-25501
Skladem
4 975 Kč

Popis zboží

Železný meteorit o váze 199g z lokality Campo del Cielo v Argentině. Tento soliterní kus meteoritu je nepravidelného ostrohranného tvaru a má rozměry 5 x 4,5 x 3,5 cm. Jedná se o samostatný nalezený kus, tedy přírodní meteoritický celotvar. Povrch je stříbřitý, zbavený koroze a nutno dodat, že tento kus ačkoli není ošetřen proti oxidaci povrchu, tak po několika letech skladování ve vlhku není náchylný k samovolné korozi (většinou tento typ metoeritu bývá silně korodující). Meteorit je v dobrém původním stavu a jeho tvar není zaoblený dodatečným leštěním, z jedné strany je na povrchu je dokonce částečně prokreslená vnitřní krystalická struktura - soustava rýh tvořící trojúhelníkové obrazce.

Campo del Cielo je železný meteorit, který se zhruba před 5000 lety roztříštil v atmosféře na severní Argentinou a jako meteorický roj čítající tisíce úlomků dopadl do oblasti mezi proviciemi Gran Chaco a Santiago del Estero. V dnešní době je spolehlivě identifikáváno nejméně 12 samostatných kráterů, kde ten nějvětší má průměr přes 100 metrů a je dodnes rozeznatený i na mapě na souřadnicích  27° 37' 19"S, 61° 40' 18"W. Celková váha všech nalezených kusů přesahuje 100 tun a tento meteorit je považován za dosud největší železný meteorit dopadlý na Zemi (největší z nalezených kusů "El Chaco" váží 37 tun).

meteorit Campo del Cielo
typ: železný meteorit
chemická klasifikace: I.AB-MG skupina
strukturální klasifikace: oktaedrická krystalová struktura
místo dopadu:
severní Argentina, hranice provincií Gran Chaco a Santiage del Estero
stáří dopadu: zhruba 5000 let
stáří prvního nálezu:
mladší doba kamenná?, oficiální nález 1576, roku 1778 prokázán mimozemský původ železa
celková dopadlá váha: více než 100 tun
průměrné zastoupení charakteristických chemických prvků:

6.68% Ni, 0.43% Co, 0.25% P, 87 ppm Ga, 407 ppm Ge, 3.6 ppm Ir

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie