zub masožravého dinosaura - Carcharodontosaurus
země původu: Maroko
lokalita: Kem Kem
stáří: druhohory - křída
Popis zboží
Zkamenělina zubu masožravého dinosaura rodu Carcharodontosaurus, pocházející z naleziště Kem Kem v Maroku. Tento exemplář je rovných 5 cm velký a je velice dobře zachovalý. Je to 100% originál bez rekonstruovaných míst a dokonce na něm nejsou vidět ani žádné lepené prasklinky. Je krásně hnědý s lesklým povrchem, který je lehce erodovaný, má však z obou stran výborně zachovalou ostrou hranu s jemným zubatým vzorem. Na nalezišti Kem Kem se vyskytuje nejspíše několik druhů Carcharodontosaurů, jejichž přesné rozlišení je stále předmětem vědeckého zkoumání. Veškeré nálezy se tak v současné době formálně řadí k druhu Carcharodontosaurus saharicus. Zkameněliny zubů tohoto dinosaura se nachází mnohem vzácněji, nežli fosílie mnohem běžnějších Spinosaurů. Dalo by se říci, že tak nanejvýše jeden z dvaceti nalezených dinosauřích zubů bude náležet rodu Carcharodontosaurus.
Lokalita Kem Kem je světově proslulým nalezištěm fosílií dinosaurů, kteří se však zachovali pouze jako rozplavené fragmenty kostí a zejména zubů. Tyto písčité vrstvy se táhnou na vzdálenosti desítek kilometrů podél Marocko-Alžírské hranice v okolí měst Taouz a Erfoud. tyto vrstvy sedimentů jsou zřejmě pozůstatkem mořského pobřeží, do kterého ústila rozlehlá říční delta. V tomto prostředí napůl mořském a napůl suchozemském žili jak dinosauři, tak mořští tvorové, kterými byli žraloci, pilouni a mořští plazi. Dle vědeckých poznatků v tomto ekosystému existoval potravinový řetězec, na jehož vrcholu stáli dva masožraví predátoři, kterými byli Spinosaurus a Carcharodontosaurus.
Carcharodontosaurus je interpretován jako veliký dravý dinosaurus (dříve označován rodovým názvem Megalosaurus). Tito dinosauři obývali stejné prostředí spolu se Spinosaury a patrně to byli predátoři, kteří s nimi soupeřili o životní prostředí. Carcharodontosaurus (volně přeloženo z latiny: "žralokozubý" dinosaurus) mohl být údajně větší než Tyranosaurus rex, který sám o sobě dosahoval délky až 13m.
lokalita: Kem Kem, Erfoud, Maroko
stáří: druhohory, spodní křída - cenoman (zhruba 100 - 94 milionů let)
taxonomické zařazení:
říše: Animalia - živočichové
kmen: Chordata - strunatci
řád: Dinosauria - dinosauři
čeleď: Spinosauridae
rod,druh: Spinosaurus marrocanus (D.A.Russel, 1996)