fosilní lastury - Sycostoma bulbiforme
fosilní lastury - Sycostoma bulbiforme fosilní lastury - Sycostoma bulbiforme fosilní lastury - Sycostoma bulbiforme fosilní lastury - Sycostoma bulbiforme

fosilní lastury - Sycostoma bulbiforme

země původu: Francie
lokalita: Damery, Rheims

stáří: třetihory - eocén


Náš kód: ZS01-65020
PRODÁNO

Popis zboží

Zkameněliny lastur drobných mořských měkkýšů, které jsou zachovalé ve světle nažloutlém bioklastickém pískovci. Na vzorku je dominantní fosílií  asi 4 cm velká lastura plže rodu Sycostoma bulbiforme (Lamarc, 1803), která je dále obklopená nespočetným množstvím drobných až mikroskopických lasturek a jejich fragmentů, ze kterých je složená samotná okolní hornina. Celkové rozměry vzorku jsou 6 x 5 x 3 cm, kámen je samostatně stojící jako na fotce.

Zkamenělina pochází z lokality Damery ve Francii, která je součástí takzvané Pařížské pánve, která tvoří přirozené paleontologické lokality několika místech v okolí Paříže. Tato pánev představuje pozůstatek teplého subtropického moře, které zde existovalo ve starších třetihorách zhruba před 45 miliony let. V usazeninách, kterými jsou převážně nezpevněné písky či pevnější pískovce, jsou zachovalé fosílie původních mořských živočichů, zejména lastur různých mlžů, plžů, vzácněji i žraločích zubů a jiných fosílií. Zachování zkamenělin je až neuvěřitené, jelikož se svým vzhledem v podstatě neliší od recentních lastur, které bychom našli v plážovém písku v současném době, avšak jejich stáří je 45 milionů let.

 

lokalita: Damery, Rheims, Francie
stáří: starší třetihory, střední eocén, stupeň Luthetian (zhruba 45 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Mollusca - měkkýši
třída: Gastropoda - plži
rod, druh: Sycostoma bulbiforme (Lamarc, 1803)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie