měkkotělní živočich rodu Eldonia
měkkotělní živočich rodu Eldonia měkkotělní živočich rodu Eldonia měkkotělní živočich rodu Eldonia měkkotělní živočich rodu Eldonia

měkkotělní živočich rodu Eldonia

země původu: Maroko
lokalita: El Kayed Errami

stáří: prvohory - ordovik


Náš kód: ZS01-65022
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina záhadného diskovitého živočicha rodu Eldonia, který byl dříve považován za medůzu. V současné době jsou však tyto nálezy řazeny do umělé skupiny takzvaných problematik a je pro něj vyčleněna samostatná třída Eldoniata (často se pro tuto fosílii setkáme s názvem "Eldonid"). Kruhová stavba těla s paprsčitě strukturovaným obvodem skutečně připomíná nějaký typ primitivní medůzy, bohužel doposud není zcela objasněno co je tento (patrně) živočich zač a jakou úlohu zastával v tehdejším ekosystému. Tyto fosílie jsou ve světě poměrně vzácné, v nedavné době (zhruba od roku 2000) se však začali objevovat hojné nálezy z marockých souvrství středního ordoviku a zdejší Eldonidi byli pojmenováni pracovním názvem Eldonia berbera.

Tento vzorek je tvořen dvěma kameny (pozitivem a negativem). Kámen s pozitivem je ten menší z obou, má rozměry 12 x 12 x 5 cm, samotný Eldonid má průměr zhruba 10 centimetrů. Kámen s negativem je větší, má rozměry 19 x 12 x 6 cm a najdeme na něm i částečný, málo zřetelný otisk ještě dalšího jedince. Eldonidi se totiž často vyskytují ve skupinkách. Hornina je něco mezi křemencem a pískovcem a fosílie jsou málo zřetelné. Maročtí hledači fosílií je často uměle dobarvují, ale to není případ tohoto vzorku.

lokalita: Erfoud, Maroko
stáří: prvohory, střední ordovik (zhruba 470 - 458 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Problematica
třída: Eldoniata
řád: Eldonida
čeleď: Eldoniidae
rod, druh: Eldonia berbera

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie