trilobit Colpocoryphe grandis
trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis trilobit Colpocoryphe grandis

trilobit Colpocoryphe grandis

země původu: Maroko
lokalita: Tiscaiune, Alnif

stáří: prvohory - ordovik


Náš kód: Z35-15801
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Colpocoryphe grandis z nalezišť na hřebenu Djebel Tisacuine v Maroku. Tento trilobit spolu s rodem Calymene představuje nejběžnější druh trilobita, který lze v Maroku najít, díky tomu jsou tyto vzorky poměrně levné (vzhledem ke své velikosti a estetické kvalitě). Tento vzorek představuje zkamenělinu kompletního trilobita bez okolní horniny. Jedinec je skoro 9 cm dlouhý a je pěkně trojrozměrně zachvoalý se všemi částmi, které má mít (má dobře zachovalé oba lícní štítky, což je dost vzácné, kvůli tomu je lehce vyšší jeho prodejní cena). Zkamenělina je patrně uprostřed prasklá a lepená, ale není to vůbec vidět. Praskliny jsou přirozeným jevem - fosílie se nachází ve zvětralých vrstvách prachovců, které jsou vlivem geologických procesů silně rozpraskané. V podstatě žádná fosílie nalezená v těchto polohách není bez praskliny a lepení je tak zcela běžné a velmi nutné.

Colpocoryphe je samostatný rod, který byl vyčleněn z čeledi calymendiních trilobitů (čeleď Calymenidae). Calymenidní trilobiti byli v historii Země jedním z nejúspěšnějších živočišných skupin, jelikož jejich existence začíná už ve svrchním kambriu a dokázali přežít až do permu - tedy obývaly naši planetu více než 200 milionů let!!! Za tu dobu se vyskytovali v podstatě v každém souvrství mořského prostředí po celém světě a vytvářeli v průběhu evoluce značné množství druhů a variant. Druh Colpocoryphe grandis lze vzácně najít i u nás v letenských křemencích v okolí Berouna. Z nálezů jsou však známé pouze hlavové štíty a pygidia.

lokalita: Djebel Tiscaiune, Alnif, Maroko
stáří: prvohory, svrchní ordovik, stupeň Katian (zhruba 453 - 445 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Calymenidae

rod: Colpocoryphe grandis

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie