trilobit Cyphaspis sp.
trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp. trilobit Cyphaspis sp.

trilobit Cyphaspis sp.

země původu: Maroko
lokalita: Atchana, Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: Z35-17101
PRODÁNO

Popis zboží

Velice pěkná zkamenělina velkého trilobta rodu Cyphaspis sp. z marockého naleziště Atchana poblíž města Alnif. Tento jedinec měří na délku 2,5 cm, což je u rodu Cyphaspis opravdu značná velikost. Tento trilobit má vyvinuté dlouhé, ostnům podobné lícní trny a jeden stejně dlouhý osten, který vyrůstá z prostředka trupu. Charakteristickým určujícím znakem je výrazná hrubá granulace na povrchu jeho kulaté glabely. Tento jedinec je velice kvalitně vypreparovaný a celý vzorek včetně podkladní horniny působí esteticky velmi pěkně. Zkamenělina není nikde opravovaná a restaurovaná, jedná se o 100% původní fosílii. není nutné dodávat, že tento kámen patří spíše virtíny neboť není možné se křehkých vypreparovaných ostnů dotýkat rukou, ale pouze podkladní horniny. celkové rozměry vzorku jsou 7 x 5 x 4 cm.

Kámen je pro přepravu umístěn do ochranné krabičky a z toho důvodu má na své spodní straně vyvrtaný závit pro šroubek. Tím je pevně přichycen ke dnu krabičky. Pro odmotování vzorku je nejprve nutné opatrně odstranit horní víko, potom vzorek pevně uchopit za podkladní horninu, aniž bychom se dotýkali ostnů. Potom šroubovákem odstraníme šroubek a dno krabičky (kámen přitom stále pevně držíme za horninu). Se vzorkem je nutné zacházet opravdu opatrně, protože ulomené části se velice těžko opravují.

Preparace takových vzorků se provádí kombinací různých, převážně mechanických metod. Od hrubého formátování kamene, přes jemné odsekávání horniny, obrušování a odstraňování okolní horniny kolem fosílie vibrační jehlou. Na konec se nejjemnější práce provádí pískováním pod lupou či mikroskopem. Pískování znamená tryskáním abrazivního prášku pomocí stlačeného vzduchu, který dokáže vápenec z povrchu zkameněliny očistit. Samotný krunýř fosílie je mineralizovaný a má mírně větší mechanickou odolnost, než okolní vápenec, proto lze vhodně zvolenou mírou abrazivní intenzity odstranit vápenec, přičemž krunýř trilobita zůstane zachovalý. Povrch fosílie je také při preparaci průběžně konzervován bezbarvým ochranný lakem, čímž povrch získá větší mechanickou odolnost a při pískování se dále nenarušuje.

lokalita: Atchana, Alnif, Maroko
stáří: prvohory, spodní devon, stupeň Prag (zhruba 411 - 408 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Proetida
čeleď: Aulacopleuridae

rod: Cyphaspis sp. (Burmeister, 1846)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie