trilobit Foulonia sp.
trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp. trilobit Foulonia sp.

trilobit Foulonia sp.

země původu: Maroko
lokalita: Fezuata, Zagora

stáří: prvohory - ordovik


Náš kód: ZS35-11407
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina několika jedinců vzácného trilobita rodu Foulonia. Fosílie pochází z nalezišť v okolí marockého města Zagora, z takzvané oblasti Fezuata. Naleziště se jmenuje podle svého souvrství a představuje výchozy břidlic spodního ordoviku stupně Tremadok až Arenig. Foulonia je rod cheiruridních trilobitů, který byl poprvé popsán u nás v českém masívu. Tento trilobit je však extrémně vzácný a kompletní jedinec se u nás nikdy nenašel.

Na tomto vzorku se nachází tři kompletní jedinci výše zmíněného druhu trilobita, přičemž jedinci jsou nadprůměrně velcí - ten největší měří 5,5 cm (Foulonia běžně měří tak kolem 1-2 cm). Preparace těchto fosílií je obtížná, protože břidlice z fezuaty jsou velice jemné a většinou pokud se zkamenělina sama nevyloupne při dobývání v terénu, tak už se o moc více nedá preparací odkryýt (případně se musí použít velmi zdlouhavý a finančně náročný postup). Ale v tomto případě se podařilo všechny trilobity z horniny dostat tak nejlépe jak to jen šlo a výsledek je docela slušný. Kámen ani není nijak drasticky lepený a žádný z trilobitů není nikde opravovaný (vzorkem prochází jen jedna prasklinka a ta z pohledové strany není vidět). Celkové rozměry vzorku jsou 16 x 11 x 3 cm.

lokalita: Fezuata, Zagora, Maroko
stáří: prvohory, spodní ordovik, stupeň Tremadok (zhruba 485 - 478 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Cheiruridae

rod: Foulonia sp. (Přibyl a Vaněk v díle Přibyl et.al., 1985)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie