trilobit Lobocephalina emmrichi
trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi trilobit Lobocephalina emmrichi

trilobit Lobocephalina emmrichi

lokalita: Jince, Česká republika
stáří: prvohory - kambrium


Náš kód: Z15-19206
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina vzácného trilobita rodu Lobocephalina emmrichi z nalezišť v okolí města Jince. Tento exemplář představuje velice pěkný sbírkový, ba až muzejní kousek. Velikost tohoto jedince je rovných 2,5 cm, což je velikost lehce nad průměrem. Celkové zachování zkameněliny co do detailů povrchu je v podstatě perfektní. Trilobit je zachovalý ve zcela rovné a natažené poloze, má výborně viditelné pygidium a konce všech pleur. Hlavový štít včetně očí je bez jediné vady, akorát jelikož nic nemůže být dokonalé, pravá líce "uplavala" někam o kousek dál od své původní pozice. Při preparaci potom bylo trošku překvapením, že leží vzhůru nohama a jinde než má být, tudíž dostala pár zásahů vibrační jehlou. Nicméně i tak je tento exepmlář výjimečným kusem mezi Lobocephalinami, které jsou už bez tak velmi vzácné. Na kameni najdeme i "typické" doprovodné společenstvo, kterým jsou zbytky ostnokožců Stromatocystites pentagularis a hlavový štítek malého agnostidního trilobita Peronopsis integra. Celkové rozměry kamene jsou 7 x 5,5 x 2 cm.

Lobocephalina emmrichi patří ke vzácným druhům jineckého souvrství. Tento malý trilobit s nápadně velkýma očima je blízce příbuzný rodu Ptychoparia, dříve dokonce řazen jako samostatný druh Ptychoparia marginata. Vyskytuje se v úzkém vrstevním intervalu ve spodní části biozóny Paradoxides gracilis a ani v tomto intervalu jeho výskyt není nijak hojný nebo zaručený. Svou četností výskytu je tedy mnohonásobně vzácnější, než jakýkoliv větší a bežný druh (Paradoxides, Hydrocephalus, Conocoryphe....).

lokalita: Jince, Česká republika
stáří: prvohory, kambrium, stupeň Drumian (zhruba 503 - 506,5 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Ptychopariida
čeleď: Ptychoparidae
rod,druh: Lobocephalina emmrichi (Barrande, 1846)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie