trilobit Lobopyge banikensis
trilobit Lobopyge banikensis trilobit Lobopyge banikensis trilobit Lobopyge banikensis trilobit Lobopyge banikensis trilobit Lobopyge banikensis

trilobit Lobopyge banikensis

země původu: Maroko
lokalita: Atchana

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-14902
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina dvou trilobitů rodu Lobopyge branikensis z lokality Atchana v Maroku. Toto naleziště je klasickou lokalitou stupně emsu (tedy období spodního devonu před 408-493 miliony let). Trilobit dříve označovaný jako Lobopyge (nyní je více korektní použít aktuální vědecké synonymum Huginarges branikensis) je trilobit pojmenovaný podle pržské čtvrti Braník. Zde se ve zlíchovských vápencích vzácně nacházejí fragmenty, většinou tedy pouze pygidia tohoto maličkého trilobita. Celého jedince (a je to jen má osobní doměnka) však známe pouze z marockého devonu.

Na tomto kameni, který je plochého tvaru a má rozměr cca 10 x 9 x 2 cm, se nachází dva pěkně zachovalí kompletní jedinci. Oba mají velikost něco přes 1 cm. Povrch kamene (šedého vápence) je kolem fosílií hladký a světle zbarvený, což je dáno způsobem preparace. Ta spočívá především v pískování - tryskání abrazivního prášku, který dokáže z povrchu fosílie odstranit vápenec.

 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Ems (zhruba 408 - 493 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Lichida
čeleď: Lichidae

rod, druh: Huginarges branikensis (Barrande, 1872)

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie