trilobit Morocconites malladoides
trilobit Morocconites malladoides trilobit Morocconites malladoides trilobit Morocconites malladoides trilobit Morocconites malladoides trilobit Morocconites malladoides trilobit Morocconites malladoides

trilobit Morocconites malladoides

země původu: Maroko
lokalita: Djebel Oufaten

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS25-29803
PRODÁNO

Popis zboží

země původu: Maroko lokalita: Djebel Oufaten stáří: prvohory - devon

Zkamenělina trilobita rodu Morroconites malladoides z nalezišťe ve vrchních partiích hory Djebel Issomour v Maroku. Tento trilobit je jistým endemickým druhem, který se nachází pouze na nalezištích v Maroku, odtud tedy v roce 1989 dostal i svůj název. Svým vzhledem je podobný např. rodu Struveaspis, jeho charakteristickým znakem je ovšem výrazný ostrý trn, který mu vybíhá ze špičky hlavového štítu. Tyto "nástroje" sloužily trilobitům k prohrabávání bahna na dně moře, ve kterém hledali potravu.

Celý vzorek má rozměry 10,5 x 8 x 3 cm a velikost samotného trilobita je 8,5 cm. Zkamenělina se dá považovat za lehce lepší vzorek, co se týká kvality preparace (nějaké drobné opravované místečko nebo škrábanec na něm určitě najdeme), ale může to být i mnohem horší. Tito trilobiti se nacházejí uvnitř velice tvrdého vápence a tak jediná možnost, jak je dostat ven, je mechanická preparace, která se provádí kombinací různých metod (obrušování a odstraňování okolní horniny vibrační jehlou a pískováním - tryskáním abrazivního prášku, který dokáže vápenec z povrchu zkameněliny očistit). Díky tomu je původně šedý vápenec kolem fosílie ohlazený do světlé, skoro bílé barvy.

 

lokalita: Djebel Oufaten, Maroko
stáří: prvohory, střední devon, stupeň Eifel (zhruba 393 - 388 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Acastidae

rod: Morocconites malladoides (Struve en Boucot et al, 1989)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie