trilobit Scotoharpes perradiatus
trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus trilobit Scotoharpes perradiatus

trilobit Scotoharpes perradiatus

země původu: Maroko
lokalita: Boudib

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-26904
Skladem
5 600 Kč

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Scotoharpes perradiatus z lokality Boudib v Maroku, které je výchozem vápenců středního devonu. Tento trilobit patřící do skupiny trilobitů rodu Harpes má charakteristický hlavový štít, který je sám o sobě delší než jeho vlatní tělo. Hlavový štít je jakoby děrovaný - v podstatě dodnes není přesně vysvětleno k čemu tyto otvory sloužily, ale patrně se jednalo o kanálky nějakých receptorů, které trilobitovi umožňovali analyzovat okolní prostředí. Tito trilobiti jsou poměrně vzácní (zvláště co se týká kompletních jedinců).

Tento jedinec je zhruba 4,6 cm velký (což je taková průměrná velikost) a zachovalý v rovné natažené poloze. Díky tomu je viditelné i pygidium (drobný ocasní štít), což je velké plus. Trilobit je vypreparovaný a očištěný od horniny z celé vrchní strany včetně špiček lícních trnů, které tak vyčnívají z horniny. Kvalita
preparace je celkově vzato velice dobrá (může být i lepší), ale to už by cena takového vzorku byla úplně jinde. Preparace ovšem také může o hodně horší, takže tento vzorek jetřba označit jako velmi dobrý sbírkový kus. Celkové rozměry kamene jsou 11,5 x 8,5 x 4,5 cm.

Na kameni najdeme prolepené prakliny (vždy minimálně jednu) - ty u marockých devonských trilobitů jsou a musí být vždy. Proč? Pokud se má trilobit preparovat pískováním (tryskáním abrazivního prášku, který z povrchu fosílie obrušuje vápenec), musí mít kompletně zachovalý exoskelet (to černé, neboli původní krunýř trilobita, který je nyní mineralizovaný a je tvořen bitumenózním kalcitem). Pokud by jsme tyto trilobity hledali klasicky jako u nás, tedy chtěli bychom kámen rozštípnout po vrstevnatosti, tak by se nám možná podařilo, že se fosílie opravdu vyloupne (vznikne vzorek pozitiv + negativ), ale křehký exoskelet by se tímto na četných místech odloupnul z tzv. jádra fosílie. Potom by při pískování, v místech kde exoskelet chybí, vznikla ve fosílii díra. V Maroku proto kameny s devonskými trilobity štípou zásadně napříč vrstevnatostí. Trilobit se najde jedině tak, že se ho podaří "přepůlit" a na průřezu je pak vidět, že v kameni nějaký trilobit je. Tím se exoskelet neponičí, pouze napříč fosílií prochází prasklina. Potom se kámen znovu slepí do původního stavu a trilobit se pak může preparovat pískováním. Prasklina se většinou podaří opět spasovat tak, že po slepení není v podstatě vidět.


Vzorek má na své spodní straně navrtaný šroubek - tím se uchytí k podložce a je možné jej přepravovat ve speciální ochranné krabičce. Vzorku se můžete dotýkat jen ze spodu v oblasti horniny, ale v žádném případě se nesmíte dotýkat částí, které by se mohli ulomit. Ulomené ostny apod. opravit neumíme, to umí jedině  v Maroku :-)
 

lokalita: Boudib, okolí Alnifu, Maroko
stáří: prvohory, střední  devon, stupeň Eifel (zhruba 393 - 388 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Harpetida
čeleď: Harpetidae

rod: Scotoharpes perradiatus

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie