Turmalín - Elbait
Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait Turmalín - Elbait

Turmalín - Elbait

země původu: Maroko
lokalita: Beni Bousera, Tetouan


Náš kód: MSMAR-25501
Skladem
2 780 Kč

Popis zboží

Krystal barevného Turmalínu (Elbaitu) z naleziště Beni Bousera v severním Maroku. Krystal je 1,6 cm vysoký a váží 3,5g. Je průsvitný až průhledný, s lesklými a zřetelně rýhovanými bočními ploškami a zcela matnými ploškami na vrcholu. Barva je nejsytěljší ve spodní části krystalu, kde je sytě růžová. Směrem k vrcholu přechází krystal do čirého až lehce nažloutlého zbarvení. Jádro krystalu je žluto-hnědé.

Tato relativně nově objevená lokalita (cca od roku 2015) v provicii Tetouan poskytuje nálezy převážně červených, ale i zelených a žuto-hnědých elbaitů, které narůstají na světlý živcem tvořený pegmatit. Vilvem silného tektonického poškození je však naprostá většina krystalů elbaitu nacházena v odlomeném stavu. Přírodní nepoškozené vzorky krystalů narostlých na honině jsou zde opravdovou raritou. Naprostá většina vzorků turmalínových krystalů na hornině z této lokality (a to bez přehánění 95% vzorků) jsou falzifikáty - krystaly nalepené na horninu a vlepené do dutin horniny tak mistrně, že ani odborník to nemusí na první pohled poznat.

Turmalín
(vícebarvená odrůda - Elbait)
obecný chemický vzorec: Na(Mg,Fe,Li,Mn,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)4

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie