zkamenělé ježovky Acrosalenia
zkamenělé ježovky Acrosalenia zkamenělé ježovky Acrosalenia zkamenělé ježovky Acrosalenia zkamenělé ježovky Acrosalenia zkamenělé ježovky Acrosalenia

zkamenělé ježovky Acrosalenia

země původu: Francie
lokalita: Landaville

stáří: druhohory - jura


Náš kód: ZS35-18802
PRODÁNO

Popis zboží

Zkameněliny druhohorních mořských ježovek rodu Acrosalenia hemicidaroides, které jsou na vzorku zachovalé včetně svých ostnů v původní pozici. Zkamenělina pochází z lokality Landaville ve východní Francii. Tato ježovka měla malou schránku doshují velikosti asi 2 cm. Ze schránky (respektive její vnější kostry) vyrůstaly 2 sady ostnů. První typ ostnů jsou velmi dlouhé ostny dosahující délky 5 až 8 cm. Druhá sada je tvořená drobnými jehličkami s délkou asi 0,5 až 1 cm. Všechny tyto ostny můžeme na kameni nejít v bezprostřední blízkosti samotných schránek, někdy ještě vyrůstající z původní pozice. Na kameni můžeme napočítat asi 5 odkrytých a viditelných jedinců, ale tato hornina je v podstatě tvořená pouze nahromaděnými ježovkami. Celková velikost kamene je 16 x 10 x 2,5 cm.

Tento typ fosílie, tedy ježovky s původními ostny, je velice vzácný. Naprostá většina zkamenělin ježovek poskytuje pouze samostatné schránky bez ostnů a pak jednotlivé izolované ostny, nikdy ne pohromadě. Je to asi dáno tím, že po smrti ježovky její ostny samovolně opadají a není moc velká šance, aby ježovka zkameněla dostatečně rychle, dokud je celá pohromadě. Většina prodávaných fosílií ježovek s "původními" ostny jsou falzifikáty (pokud je úmyslem oklamat zákazníka) nebo rekonstrukce (pokud je zákazník jasně informován, že ostny jsou v takzvané superpozici, neboli dodatečně umístěné a dolepené). Fosílií ježovek se svými původními ostny je na světě dost málo, a tato zkamenělina je právě jednou z nich. Vzhledem k velkému množství ježovek na vzorku (kámen je z nich v podstatě složený) lze usuzovat, že se jedná o materiál, který vznikl při nějaké náhlé sedimentační události, např. zasypání a pohřbení živých ježovek náhlým přívalem bahna.

lokalita: Landaville, Rheims, Francie
stáří: druhohory, svrchní jura, Oxford (zhruba 155 - 162 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Echinodermata - ostnokožci
třída: Echinoidea - ježovky
řád: Salenioida
čeleď: Acrosaleniidae
rod: Acrosalenia hemicidaroides (Agassiz, 1840)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie