zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus
zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus

zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus

země původu: Maroko
lokalita: Khouribga, Oulad Abdoun
stáří: starší třetihory - eocén


Náš kód: ZS25-194012
Skladem
440 Kč

Popis zboží

Zkamenělina zubu velikého žraloka z řádu obrounů Otodus obliquus. Tento vyhynulý rod velkých žraloků obýval moře ve starších třetihorách a soudě podle velikosti nacházených fosilních zubů dosahoval délky až 9 metrů, díky čemuž se řadí mezi největší žraloky v geologické historii. Rod Otodus je považován za přímého předchůdce druhu Carcharochles megalodon, který byl největším známým žralokem a žil v mladších třetihorách.

Na tomto vzorku se nachází kompletní zub, který dosahuje délky (od kořene po špičku) 7 cm. Korunka zubu je velice lesklá a tento lesklý stav je zcela přírodní (zub není dolešťený). Tento způsob zachování, kdy si korunka zubu ponechává svůj původní lesk charakteristický pro fosílie sedimentární pánve Oulad Abdoun v Maroku. Zub je na kameni zachovalý, respektive viditelný z jeho "spodní" strany. Vzorek má rozměry cca 11 x 9 x 5 cm a je tvořený zpevněným fosfátovým sedimentem, který svým vzhledem připomíná světle šedý pískovec.

U marockých zkamenělin žraločích zubů v hornině je nutné se mít na pozoru, protože se jedná o nejčastěji falzifikovanou zkamenělinu. Jde o to, že fosilní zuby se přímo v hornině nacházejí spíše výjimenčně. Daleko častější jsou nálezy volných zubů vypadlých se sedimentu. Samostatné zuby se pak na kámen nalepí (klidně i více kusů najednou) a okolí se zamaskuje hmotou připomínající původní horninu. Tyto falzifikáty tvoří až 90% všech vzorků na trhu.

lokalita: Khouribga, provincie Khouribga, Maroko
stáří: třetihory, starší eocén, stupeň Ypressian (zhruba 56 - 48 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Chordata - strunatci
třída: Chondichtyes - paryby
řád: Lamniformes - obrouni

čeleď: lamnidae - lamnovití
rod,druh: Otodus obliquus (Agassiz, 1838)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie