Křemen - japonské dvojče
Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče Křemen - japonské dvojče

Křemen - japonské dvojče

země původu: Čína
lokalita: Daye, Hebei


Náš kód: MSCHIN-JAPTW-26304
PRODÁNO

Popis zboží

Mineralogická ukázka krystalu křemene, který srůstá podle japonského zákona (takzvané japonské dvojče). Japonské dvojče je velmi vzácný krystalový útvar, který se údajně vyskytuje jen u jednoho z 50 000 krystalů křemene. Jedná se o případ, kdy dva krystaly křemene spolu srůstají přesně v pravém úhlu a vytváří tak jediný krystal ve tvaru písmene "V". V případě japonského srůstu se ale nejedná o statistickou náhodu, ale je dán zřejmě specifickými podmínkami, které měl křemen během svojí krystalizace. Jaké podmínky to jsou a proč při nich krystal křemene srůstá právě takovýmto způsobem však není doposud spolehlivě vysvětleno. Je však zřejmé, že pokud křemen měl podmínky ke vzniku tohoto málo častého typu dvojčnatění, tak se v rámci dané lokality vyskytuje dosti často, klidně ve více nebo i všech krystalových exeplářích na jediném vzorku.

Tento vzorek má rozměry 11 x 9 x 9 cm, je plochého tvaru a představuje drůzičku krystalů křemene (respektive křišťálu) narostlých na matčné hornině. Hornina je ze spodní strany lehce zbroušená, aby měl kámen vhodný tvar. Vzorek pochází ze známé lokality Daye, která se nachází v Číně v provincii Hebei (nebo též Hubei). Křemenné krystaly nemají průřez pravidelného hexagonu, ale jsou více ploché (což jeindikátor, nebo prekurzor? možnosti japonského dvojčnatění). Na vzorku pak najdeme poměrně velké množství (možná až 10) japonských dvojčat. Některá jsou pěkně viditelná, jiné jsou více chovaná v drůze mezi osatatními krystaly, takže nemusí být na první pohled patrná. Na křemeni potom najdeme narostlé menší krystaly kalcitu, které jsou světlé až načervenalé a mají tvar skalenoedru (oboustranná pyramida tvořená trojúhelníkovými plochami) a další generaci karbonátů, který porůstá křišťál a tvoří šedé růžice tvořené opět drobnými skalenoedry kalcitu.

Křemen
chemické složení: SiO2
  

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie