lilijice Scyphocrinites sp.
lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp. lilijice Scyphocrinites sp.

lilijice Scyphocrinites sp.

země původu: Maroko
lokalita: Erfoud

stáří: prvohory - silur


Náš kód: Z25-221109
PRODÁNO

Popis zboží

Pěkný exemplář zkamenělé mořské lilice rodu Scyphocrinites sp. Zkamenělina pochází z naleziště poblíž města Erfoud v Maroku. Kámen má rozměry 11 x 8 x 5 (taková větší dlažební kostka) a je na něm zachovalá část koruny výše zmíněné lilijice.
 

Tělo těchto mořských živočichů bylo tvořené několika částmi. Rod Scyphocrinites byl takzvanou planktonickou formou lilijice a vznášel se ve vodě díky jakémusi plováku, který byl naplněn plynem. Tento plovák ve tvaru koule (někdy též přimoná květák a podobně) se nazývá lobolit. Z něho pak vyrůstal stonek tvořený kroužkovitými články, tento stonek mohl být i několik metrů dlouhý. Další částí byl takzvaný kalich a z něho vybíhala rozvětvená ramena. Tuto část (kalich+ramena nazýváme jako korunu). Díky této stavbě těla (velké vzdálenosti mezi jednotlivými částmi) se kompletní lilijice prakticky nenacházejí, většinou se jedná o fosílie samostatných částí, či jednotlivých drobných článků.

Rod Scyphocrinites je významným rodem lilijic, který žil na přelomu siluru a devonu. Jejich výskyt je koncentrován zejména v takzvaném scyphocrinitovém horizontu, který tvoří nejvyšší a poslední vrstvy siluru. Nálezy těchto lilijic jsou velmi známé už z dávných dob, jedny z prvních evidovaných nálezů pocházejí z České republiky, kde scyphocrinitový horizont náleží k Přídolskému souvrství. Zde byl již téměř před 200 lety popsán druh Scyphocrinites elegans, který patří vůbec k prvním paleontologicky zkoumaným a popsaným zkamenělinám.

lokalita: Erfoud, Maroko
stáří: prvohory, svrchní silur (zhruba 410 - 417 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Echinodermata - ostnokožci
třída: Crinoidea - lilijice
řád: Monobathrida
čeleď: Scyphocrinitidae

rod,druh: Scyphocrinites sp .(Zenker, 1833)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie