ostantý Zlichovaspis sp.
ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp. ostantý Zlichovaspis sp.

ostantý Zlichovaspis sp.

země původu: Maroko
lokalita: Lhaft, region Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: ZS35-269013
PRODÁNO

Popis zboží

Zkamenělina trilobita rodu Zlichovaspis pocházející z lokality Lhaft v Maroku. Tento trilobit pochází z devonských vápenců stupně Prag a na povrchu svého krunýře má nápadné zbytky ostnů. Určení přesného druhu je problematické, protože nejspíše neexisuje, ale trilobita by bylo možné přirovnat např. k českému druhu Zlichovaspis maccoyi. Ten sice nemá až tak nápadnou granulaci (respektive ostny), ale má dosti podobné pygidium i hlavový štít. Tento druh se u nás sice vyskytuje až ve vrstvách odpovídajcích stupni ems (tedy ve zlíchovském souvrství), ale praxe ukazuje, že v maroku výskyt trilobitové fauny neodpovídá úplně přesně biozónám v evropských souvrstvích. Tento exemplář je zhruba 6,5 cm dlouhý, pěkně zachovalý i vcelku slušně vypreparovaný. Celkové rozměry kamene jsou 10 x 9 x 4 cm.

Rod Zlichovaspis jak už název napovídá, patři ke klasickým českým trilobitům. Podle pržské čtvrti Zlíchov je pojmenované zlíchovské souvrství (vápence spodního devonu stupně Ems) a Zlichovaspis je jedním z typických zkamenělin v těchto vrstvách. Bohužel u nás jsou nálezy celých jedinců extrémně vzácné a většina nalezených kusů pochází z doby Joachyma Barranda, který tyto fosílie nechával cíleně vyhledávat a na těžbě zkamenělin pro Barrandův výzkum se podílelo mnoho lidí po několik desetiletí. 

lokalita: Atchana, Maroko
stáří: prvohory, spodní  devon, stupeň Prag (zhruba 408 - 405 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Phacopida
čeleď: Dalmanitidae

rod: Zlichovaspis sp.

 

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie