trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba
trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba

trilobiti Dicranurus monstrosus a Crotalocephalina gibba

země původu: Maroko
lokalita: Mimarigan, Alnif

stáří: prvohory - devon


Náš kód: Z35-17102
PRODÁNO

Popis zboží

Unikátní vzorek dvou druhů trilobitů na jednom kameni v kombinaci se špičkovou úrovní preparace. Na vzorku se nachází vzácný trilobit Dicranurus monstrosus, který má žebra zakončená dlouhými ostny a na hlavovém štítu má jakési zahnuté "ďábelské rohy" díky kterým dostal tento trilobit i svůj název. Druhým trilobitem je Crotalocephalina gibba, jeden z typických zástupců spodního devonu stupně Pragu. Kámen pochází z Marockého naleziště Mimarigan poblíž města Alnif.

Tento kámen představuje opravdovou zkamenělinu, tak jak oba trilobiti spolu zkameněli ve vápenci. Z původního kamene, ve kterém se fosílie obou jedinců nacházeli, byla odstraněna okolní hornina a trilobiti jsou vypreparovaní na nejvyšší možnou míru. U každého z nich byl ponechán pouze nezbytný sloupek horniny, na kterém trilobit drží, jinak snaha byla očistit trilobití krunýře od horniny i ze spodní (břišní) části. Oba trilobiti jsou velice kvalitně vypreparováni a jsou bez poškození nebo nutnosti některá poškozená místa restaurovat - obě zkameněliny jsou na 100% původní. Rozměry kamene jsou 14 x 11 x 8 cm. Velikost toho vzácnějšího trilobita (Dicranurus) je včetně rozlohy jeho ostnů cca 6 x 7 cm (tělo měří 3,5 cm). Trilobit Crotalocephalina má délku asi 8 cm. Tento kámen patří pouze do virtíny a rozhodně není možné se křehkých vypreparovaných ostnů dotýkat rukou, ale pouze podkladní horniny.

Kámen je pro přepravu umístěn do ochranné krabičky a z toho důvodu má na své spodní straně vyvrtané závity pro 4 šroubky. Těmi je pevně přichycen ke dnu krabičky. Pro odmotování vzorku je nejprve nutné opatrně odstranit horní víko, potom vzorek pevně uchopit za podkladní horninu, aniž bychom se dotýkali ostnů a křehkých částí. Potom šroubovákem odstraníme šroubky a dno krabičky (kámen přitom stále pevně držíme za horninu). Se vzorkem je nutné zacházet opravdu opatrně, protože ulomené části se velice těžko opravují.

Preparace takových vzorků se provádí kombinací různých, převážně mechanických metod. Od hrubého formátování kamene, přes jemné odsekávání horniny, obrušování a odstraňování okolní horniny kolem fosílie vibrační jehlou. Na konec se nejjemnější práce provádí pískováním pod lupou či mikroskopem. Pískování znamená tryskáním abrazivního prášku pomocí stlačeného vzduchu, který dokáže vápenec z povrchu zkameněliny očistit. Samotný krunýř fosílie je mineralizovaný a má mírně větší mechanickou odolnost, než okolní vápenec, proto lze vhodně zvolenou mírou abrazivní intenzity odstranit vápenec, přičemž krunýř trilobita zůstane zachovalý. Povrch fosílie je také při preparaci průběžně konzervován bezbarvým ochranný lakem, čímž povrch získá větší mechanickou odolnost a při pískování se dále nenarušuje.

lokalita: Mimarigan, Alnif, Maroko
stáří: prvohory, spodní devon, stupeň Prag (zhruba 411 - 408 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Arthropoda - členovci
třída: Trilobita - trilobiti
řád: Odontopleurida
čeleď: Odontopleuridae

rod: Dicranurus monstrosus (Barrande, 1852)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie